Tyle zarabiają influencerzy w Polsce. Wcale nie jest tak kolorowo

i

Autor: pexels

Praca

Tyle zarabiają influencerzy w Polsce. Wcale nie jest tak kolorowo

2024-06-27 15:25

Czy działalność w sieci faktycznie przynosi kokosy? Okazuje się, że jedynie 6 na 10 twórców w ogóle zarabia pieniądze. Imker i Influencers Live Wrocław sprawdzili, na jakie wynagrodzenia mogą liczyć influencerzy w Polsce. Niektórzy mogą być mocno zaskoczeni.

Imker i Influencers Live Wrocław zapytali influencerów o ich zarobki, motywacje i wyzwania. W ten sposób powstał raport Ekonomia twórców po polsku 2024, który wiele mówi o branży, a przede wszystkim odpowiada na najbardziej nurtujące pytanie – ile realnie można zarobić na działalności w sieci? 

Po pierwsze, trzeba sobie uzmysłowić, że grupa internetowych twórców jest bardzo różnorodna. Jedną trzecią stanowią hobbyści, jedną trzecią osoby dorabiające, a pozostała część tego tortu to profesjonaliści.

Jaki status zawodowy mają influencerzy?

- Największą część stanowią właściciele firm (43 proc.), którzy najczęściej w ten sposób promują swoje usługi lub produkty. Co piąty twórca to freelancer. Co trzeci natomiast łączy prowadzenie własnych kanałów z pracą na etat. To prawdopodobnie te osoby, które w mediach społecznościowych dorabiają lub prowadzą je jako hobby – przekazują twórcy raportu.

Respondenci przyznają, że nie poświęcają niewiele czasu na twórczość internetową. 57 proc. ankietowanych przeznacza na nią mniej niż 20 godzin tygodniowo. Większość samodzielnie prowadzi swoje kanały. Tylko jeden na pięciu badanych zatrudnia dodatkowe osoby.

Największą popularnością wśród ankietowanych twórców cieszy się Instagram. Dla ponad połowy z nich to główny kanał internetowej działalności. Kolejne miejsce zajmują Facebook, własny blog oraz TikTok. You Tube znalazł się dopiero na 5. miejscu. Co ciekawe, aż 54 proc. badanych nie jest zadowolona ze swoich zasięgów.

Tyle zarabiają influencerzy w Polsce

No i wreszcie kluczowe pytanie, ile zarabiają polscy influencerzy? Jedynie 6 na 10 w ogóle zarabia. Największą grupę stanowią osoby, których przychody mieszczą się w przedziale od 1 000 do 9 999 zł.

- Co trzeci twórca raczej dorabia w swoich kanałach, otrzymując miesięcznie mniej niż 1 tys. zł. Bardziej imponujące wyniki osiąga jedynie co czwarty twórca, zarabiając ponad 10 tys. zł miesięcznie – czytamy w raporcie.

Co nie jest zaskoczeniem, zarobki wynikają przede wszystkim ze współpracy z firmami. Takiej odpowiedzi udzielił co drugi badany, a co trzeci wskazał na sprzedaż kursów, szkoleń i konsultacji.

ZOBACZ: See Bloggers. W Łodzi odbyło się wielkie święto influencerów!

Oto najbardziej znane osoby w PRL. Potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 15
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków komunistycznych. Kto?
Oto najbardziej znane osoby w PRL. Potrafisz je rozpoznać?
Influencerzy grają w piłkę nożną! Tromba, Natsu i Gola w MOVE FEDERATION | ESKA XD - Radio Eska #62
INFLUENCERZY - mroczny świat patologii? | CO NAS CZEKA? #9 - Jakub Wątor