Jak dowiadujemy się z komunikatu UMŁ, Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał już pozytywną decyzję w sprawie rozbiórki nieruchomości przy ul. Próchnika 16, jest to kolejny budynek na trasie drążenia tunelu średnicowego. Do rozbiórki budynku przez wykonawcę dojdzie w najbliższym czasie, przed przejściem tarczy w tym miejscu. To jedno z ustaleń po piątkowym (13 września) spotkaniu w sprawie sytuacji związanej z drążeniem tunelu pod Łodzią.
Co jeszcze ustalono?
Dodatkowe zabezpieczenia
Przed wznowieniem drążenia tunelu kolejowego pod Łodzią będą przeprowadzane dodatkowe prace zabezpieczające - zapewnia Marcin Mochocki z zarządu PKP PLK. Jest to jedno z ustaleń sztabu kryzysowego, który zebrał się w sprawie poszkodowanych łodzian i dalszych prac budowlanych.
- Chcemy budynek po budynku oceniać sytuację przed przejściem tarczy - powiedział Mochocki. - To będzie dotyczyło nie tylko samej realokacji, ale też podjęcia zabezpieczeń dotyczących konkretnego budynku. Czy w postaciach dodatkowych zabezpieczeń, czy w postaciach rozbiórek, będą podejmowane przed przejściem tarczy.
Spotkania z mieszkańcami
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiada też cykl spotkań z lokatorami, którzy w związku z budową tunelu stracili dach nad głową lub zostali przesiedleni.
- Wiemy, że dzisiaj w hotelu jest 250 osób i z tymi osobami zostaną zorganizowane spotkania - mówi Klimczak. - Przedstawiają pytania: co dalej z nami, jak będzie wyglądała praca, kiedy ruszy tarcza? Chciałbym, żeby te spotkania były cyklicznie organizowane.
W spotkaniu, oprócz ministra infrastruktury i przedstawiciela PKP PLK wzięli udział m.in.: wojewoda łódzki Dorota Ryl, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przedstawiciele wykonawcy prac i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
- Wykonawca prac przekazał, że wszyscy mieszkańcy nieruchomości przy al. 1 Maja 23 oraz ul. Próchnika 44 otrzymali wsparcie z jego strony - prawne oraz materialne. Dla mieszkańców z lokali niebędących własnością Miasta Łódź wykonawca znajdzie mieszkania w innych lokalizacjach. Będzie też dążył do tego, żeby pokryć ewentualne różnice w nowych stawkach wynajmu. Wykonawca prac wspiera również od początku mieszkańców kamienicy przy al. 1 Maja 23 w procedurach uzyskiwania odszkodowań za poniesione straty materialne - dowiadujemy się z komunikatu Urzędu Miasta Łodzi.
Kiedy Katarzyna wznowi pracę?
Kiedy Katarzyna ponownie przystąpi do pracy? PLK SA wspólnie z wykonawcą prac planują powtórne uruchomienie tarczy już w drugiej połowie września br.
- Podstawowym kryterium pozostaje tutaj bezpieczeństwo - podkreślają przedstawiciele miasta.