Upada trzecie największe biuro turystyczne w Europie

i

Autor: unsplash.com

Wakacje

Trzecie największe biuro podróży w Europie złożyło wniosek o upadłość! Co dalej z zaplanowanymi wycieczkami?

2024-07-19 7:08

FTI Touristik, trzecie największe biuro podróży w Europie, złożyło wniosek o upadłość. To zła wiadomość dla turystów, ponieważ planowane wycieczki mogą zostać odwołane lub nie będą realizowane w całości. Upadłość niemieckiego biura może wpłynąć na wakacje Polaków.

Biuro podróży FTI ogłasza upadłość

Niemieckie biuro podróży FTI Touristik poinformowało, że złożyło do sądu rejonowego w Monachium wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego.

- Obecnie pracujemy pod presją nad tym, aby podróże, które już się rozpoczęły, mogły zakończyć się zgodnie z planem – przekazało biuro FTI w oświadczeniu.

Wczasowicze, których wycieczki jeszcze się nie rozpoczęły, mogą spodziewać się częściowej realizacji lub anulowania swoich podróży.

Wniosek o upadłość dotyczy bezpośrednio spółki touroperatora FTI Touristik, a kolejne wnioski zostaną złożone także dla innych spółek Grupy.

W przypadku bankructwa dostawcy usług turystycznych, niemieccy turyści otrzymają wsparcie z niemieckiego funduszu zabezpieczenia podróży (DRSF), uruchomionego w 2021 roku. Fundusz zajmuje się zwrotem zaliczek klientów i, w razie potrzeby, zapewnieniem zakwaterowania oraz powrotu podróżnych do kraju.

FTI to trzecie największe biuro podróży w Europie 

Grupa FTI, zatrudniająca około 11 tysięcy pracowników, została poważnie dotknięta kryzysem podczas pandemii koronawirusa. Po otrzymaniu wsparcia w wysokości 595 mln euro z Funduszu Stabilizacji Gospodarczej (WSF) w czasie epidemii, przyszłość firmy wydawała się bezpieczna.

Niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt” informuje, że konsorcjum kierowane przez amerykańskiego inwestora finansowego Certares chciało przejąć Grupę FTI za jedno euro i dokapitalizować ją kwotą 125 mln euro.

Jednak liczba rezerwacji spadła poniżej oczekiwań. Dodatkowo wielu dostawców wymagało płatności z góry, co spowodowało niedobór pokrycia w wysokości dziesiątek milionów euro. Po weekendowych negocjacjach rząd federalny odrzucił dalszą pomoc dla trzeciego co do wielkości dostawcy usług turystycznych w Europie.

Oto najlepsze plaże w Europie. Numer jeden może zaskoczyć

Bartosz Bereszyński: Będziemy nieprzyjemni dla rywali
Listen on Spreaker.