Opactwo Cystersów w Sulejowie. Historia perły architektury
Zespół Klasztorny Opactwa Cysterskiego w Sulejowie to prawdziwa perła architektury romańskiej, wpisana na listę Pomników Historii. Położony w malowniczej dzielnicy Sulejowa, Podklasztorzu, zachwyca swoją historią, architekturą i atmosferą.
Najważniejszym elementem opactwa jest kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego, trójnawowa bazylika z transeptem. Konsekrowany w 1232 roku, zachował swój pierwotny układ, a jego romański portal i rozeta na fasadzie zachwycają do dziś. Wnętrze świątyni zdobi barokowe i rokokowe wyposażenie, tworząc unikalne połączenie stylów.
Romański portal z kolumnami i plecionką, tympanon z płaskorzeźbą krzyża i symbolami słońca i księżyca, to tylko niektóre z detali, które zachwycają swoją precyzją i symboliką. Gotyckie sklepienia krzyżowo-żebrowe wspierają się na półkolumnach z płaskorzeźbionymi głowicami.
Wnętrze kościoła zdobi pięć barokowych ołtarzy oraz rokokowe stalle, ambona i ołtarze z czarnego marmuru. W ołtarzach znajdują się obrazy patronów, w tym Matki Boskiej Pocieszenia, św. Tomasza z Canterbury, św. Bernarda i św. Benedykta.
Legenda o powstaniu klasztoru. Polowanie księcia Kazimierza i przekaz od Boga
Powstanie klasztoru wiąże się z legendą o księciu Kazimierzu Sprawiedliwym, który podczas polowania na jelenie w okolicznej puszczy usłyszał głos z nieba: " Zbuduj w tym miejscu kościół, a doprowadzę cię do sług twoich". Książę padł na kolana, przyrzekając, ze zdecyduje się spełnić prośbę Boga.
Gdy wstał, ujrzał wokół siebie dwanaście lwów, które doprowadziły go do dworzan. (Na pamiątkę tego zdarzenia w kościele umieszczono dwanaście rzeźb lwów).
Kazimierz Sprawiedliwy przekazał cystersom wieś Sulejów, leżącą na ważnym szlaku handlowym. Dzięki temu klasztor zyskał dochody z komory celnej i targu. Kolejni donatorzy, w tym biskup krakowski i arcybiskup gnieźnieński, przekazywali cystersom ziemie i przywileje, umacniając ich pozycję.
Opactwo Cystersów w Sulejowie dziś. Atrakcja turystyczna i znakomita kuchnia
Przez wieki opactwo w Sulejowie gościło królów, takich jak Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Natomiast po likwidacji majątków zakonnych w 1819 roku, opactwo popadło w ruinę.
Dzięki staraniom obecnych właścicieli, budynki zostały odrestaurowane, a kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego odzyskał swój blask. Dziś opactwo w Sulejowie to popularna atrakcja turystyczna, gdzie poza zwiedzaniem, odbywają się wydarzenia kulturalne.
Skrzydło wschodnie klasztoru, jedyna zachowana część dawnego kompleksu, mieści obecnie muzeum. Można tu podziwiać późnoromański kapitularz z kolumną pośrodku oraz gotyckie krużganki.
Obecnie, w dawnych budynkach gospodarczych utworzono hotel. Dzisiejsza recepcja mieściła kiedyś browar prowadzony przez zakonnych braci, a część hotelową dawniej zajmowały spichlerze. Natomiast stara gorzelnia, w której mnisi produkowali alkohol zmienił się dziś w punkt gastronomiczny.
Ponadto, na miejscu kręcono wiele produkcji filmowych. Wśród tych najbardziej popularnych jest m.in. "Potop", "Prywatne śledztwo" czy "Psy 2. Ostatnia krew".