Testament wzajemny. Czym jest?
Testament wzajemny to dokument sporządzany w ramach osobnych deklaracji małżonków, w których obie strony wskazują siebie nawzajem do dziedziczenia spadku na wypadek swojej śmierci.
Co istotne, zarówno mąż, jak i żona mogą wyznaczyć swojego wyłącznego spadkobiercę, na którego przeniesiony zostanie udział w spadku w przypadku odejścia jednej ze stron.
Ten rodzaj dokumentu musi zostać poświadczony notarialnie. Notariusz jest w stanie sporządzić taką deklarację, zgodnie z rozrządzeniem testamentowym. Następnie małżonkowie muszą ją podpisać w jego obecności.
Rozporządzenie wydane zgodnie z wolą obu stron może zostać odwołane przez jednego z małżonków, jeśli obydwoje nadal pozostają przy życiu.
Testament wspólny i małżeński to nie to samo co testament wzajemny
Wiele osób myli jednak testamenty wspólne i małżeńskie ze wspomnianym wcześniej testamentem wzajemnym. Są to jednak zupełnie inne dokumenty. Testament wspólny sporządzany jest przez dwie osoby, które w jednym testamencie dokonują rozrządzenia zgromadzonego za życia majątku. Na koniec oboje składają pod nim swój podpis. Podobnie sprawa wygląda z testamentem małżeńskim, z tym, że (jak sama nazwa wskazuje), osoby te muszą być w związku małżeńskim.
Natomiast wzajemny testament mogą złożyć osoby, które wcale nie są w żaden sposób ze sobą spokrewnione czy spowinowacone. Co istotne, rozrządzenie dokonywane jest odrębnie przez każdego z nich na dwóch osobnych dokumentach. Testatorzy powołują w tym przypadku do całego spadku drugą osobę na zasadzie wyłączności.
W jakich przypadkach najlepiej wybrać testament wzajemny?
Testament wzajemny jest coraz częściej spisywany w Polsce, choć niektórzy nawet nie zdają sobie w ogóle sprawy, że ich testament nosi taką właśnie nazwę. Sporządzić może go właściwie każdy.
Testament wzajemny może być bardzo dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Wśród nich wymienia się m.in. bezdzietnych małżonków. W przypadku powołania przez małżonków do całości spadku siebie nawzajem wykluczamy ewentualny udział w masie spadkowej rodziców zmarłego lub jego rodzeństwa.
Skorzystanie z testamentu wzajemnego może być również dobrym pomysłem w sytuacji, gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci. W przypadku śmierci męża lub żony dziedziczenie ustawowe przypada bowiem na drugiego z małżonków i ich wspólne dzieci.