Urlop z powodu siły wyższej nie przechodzi na kolejny rok

i

Autor: pixabay.com

Praca

Ten urlop nie przechodzi na kolejny rok. Przepadnie, jeśli nie wykorzystasz go do końca grudnia

2024-10-16 13:27

Oprócz standardowego urlopu wypoczynkowego, w 2024 roku pracownikom przysługują 2 dodatkowe dni zwolnienia z powodu działania siły wyższej. Co ważne, niewykorzystany urlop z powodu siły wyższej nie przechodzi na kolejny rok. Pracownik, który nie wykorzysta tych dodatkowych dni wolnych do końca grudnia, utraci je bezpowrotnie.

W 2023 roku w kodeksie pracy pojawił się nowy rodzaj urlopu – zwolnienie z powodu działania siły wyższej. Zgodnie z art. 148(1) kodeku pracy, pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Niewykorzystany urlop z powodu siły wyższej przepada bezpowrotnie

Urlop z powodu siły wyższej nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego, co oznacza, że oprócz 20 lub 26 dni standardowego urlopu wypoczynkowego, pracownikowi przysługują w ciągu roku dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Co istotne jednak, w odróżnieniu od urlopu wypoczynkowego, niewykorzystany urlop z powodu siły wyższej nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy i nie kumuluje się tak jak urlop wypoczynkowy. Jeśli więc pracownik do końca danego roku kalendarzowego nie wykorzysta 2 dni (lub 16 godzin) urlopu z powodu siły wyższej, z końcem grudnia niewykorzystany urlop przepadnie bezpowrotnie. Oczywiście, wraz z początkiem nowego roku urlop z powodu siły wyższej zostanie odnowiony i pracownik znów będzie miał do dyspozycji 2 dodatkowe dni wolne. Nie zostanie jednak do niego doliczony niewykorzystany urlop z powodu siły wyższej z poprzedniego roku.

Kiedy można wziąć urlop z powodu siły wyższej?

Urlop z powodu działania siły wyższej można wziąć w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Można z niego skorzystać jeżeli natychmiastowa obecność pracownika jest niezbędna. Sytuacje, w których pracownik może skorzystać z urlopu od siły wyższej, to m.in. wypadek własny lub kogoś z rodziny, awaria w mieszkaniu wymagająca obecności pracownika lub nagła choroba członka rodziny.

Urlop z powodu siły wyższej przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W okresie tego zwolnienia pracownikowi przysługuje prawo do połowy wynagrodzenia.

Czy pracodawca może odmówić urlopu z powodu siły wyższej?

Pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu z powodu siły wyższej, jeżeli pracownik zgłosił wniosek najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. Zwolnienie przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin - o sposobie wykorzystania zwolnienia w danym roku kalendarzowym decyduje pracownik w pierwszym wniosku złożonym w danym roku.

Ceny u Magdy Gessler zwalają z nóg! Zupa za 83 zł to dopiero początek
Praca w czasach PRL. Ten QUIZ rozwiążesz, jeśli pamiętasz tamte lata
Pytanie 1 z 10
1. Nie ma chyba pracownika, który nie kochałby wolnych weekendów, jednak do 1973 roku pracowało się nie pięć, a sześć dni w tygodniu. Który dzień był jedynym dniem wolnym od pracy?