praca

i

Autor: Pexels

praca

Nowy urlop z powodu…siły wyższej. Przysługuje niemal każdemu pracownikowi

2024-05-29 15:16

Na myśl o dodatkowych dniach wolnych z pewnością każdemu pracownikowi od razu zaświecą się oczy. Jak się okazuje, od kwietnia obowiązuje w Polsce nowy urlop, przysługujący niemal każdemu pracownikowi. Jakie są jego zasady? Wyjaśniamy.

Nowa forma urlopu. Dodatkowe dni wolne

Choć jeszcze jest dość mało popularny, 26 kwietnia 2023 roku wprowadzony został nowy urlop. Oznacza to, że  polscy pracownicy mają prawo do dodatkowych 16 godzin wolnego, co jest równoznaczne z dwoma dodatkowymi dniami.

Chodzi o urlop z powodu...siły wyższej, który przysługuje niemal każdemu pracownikowi.

Jest to specyficzny rodzaj urlopu, który pracownik ma prawo wykorzystać, gdy nie jest w stanie pojawić się w pracy z przyczyn niezależnych od niego samego. Ważne jest jednak, że siła wyższa to coś więcej niż po prostu urlop na żądanie.

Urlop z powodu siły wyższej. Dla kogo i w jakich przypadkach?

"Pracownikowi przysługuje prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika" -  możemy przeczytać w Kodeksie Pracy (art. 148 KP § 1).

Urlop ten jest płatny, a pracownik otrzymuje połowę wartości wynagrodzenia. Co istotne, pracodawca nie może odmówić nam urlopu z powodu siły wyższej.

Wolne dni przysługują osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Sytuacje, w których pracownik może skorzystać z urlopu od siły wyższej, to m.in. wypadek własny lub kogoś z rodziny, awaria w mieszkaniu wymagająca obecności pracownika, nagła choroba członka rodziny.

Praca w trakcie leczenia raka piersi. "Dużo zależy od pacjentki i jej samopoczucia"