Ten owoc w najbliższych latach stanie się luksusem. Ceny pójdą ostro w górę

i

Autor: pixabay

Handel

Ten owoc w najbliższych latach stanie się luksusem. Ceny pójdą ostro w górę

2024-05-23 17:41

Postępujące zmiany klimatyczne zniszczą uprawy awokado – alarmuje organizacja Christian Aid, wskazując, że regiony upraw w najbliższych latach zmniejszą się ponad 40 proc. To będzie oznaczać dla konsumentów kolosalne podwyżki.

Awokado stanie się towarem deficytowym

Uprawa awokado ma bardzo duży wpływ na zmiany klimatyczne, a postępująca degradacja środowiska na produkcję tych owoców. Ta zależność sprawia, że smaczliwka wdzięczna – jak biolodzy nazywają te lubiane przez Polaków owoce - stanie się w najbliższym czasie towarem deficytowym. Jak wiadomo, drzewka awokado są bardzo wymagające w uprawie, ponieważ potrzebują ogromnej ilości wody, co nie jest korzystne dla planety. Szacuje się, że do wyprodukowania jednego owocu potrzeba ponad 300 litrów wody.

Wraz z postępującym globalnym ociepleniem, susze coraz bardziej doskwierają uprawom, a szczególnie smaczliwki. Z raportu organizacji Christian Aid wynika, że obszary upraw awokado skurczą się do 2050 roku nawet o 41 proc.

- Bez działań ze strony rządów mających na celu ograniczenie emisji, awokado czeka niepewna przyszłość. Christian Aid wzywa rządy do zobowiązania się do pilnego ograniczenia emisji i przyspieszenia przejścia z paliw kopalnych na czystą energię odnawialną – można przeczytać w raporcie. - Chcemy również, aby większe wsparcie finansowe otrzymały wrażliwe społeczności rolnicze, których źródłem utrzymania jest uprawa awokado, aby mogły dostosować się do zmieniającego się klimatu.

Podwyżki mogą być ogromne

Malejące uprawy będą oznaczać dla konsumentów wysokie podwyżki cen owoców smaczliwki. Rosnące koszty produkcji - szczególnie większe zapotrzebowanie na wodę, której coraz bardziej brakuje w krajach, będących głównymi eksporterami – zostaną siłą rzeczy przerzucone na klientów sklepów. Podwyżki mogą być kolosalne. 

Jakie dania można przygotować z Jackfruita?

Mroczna strona awokado.