ogrod

i

Autor: Pexels

porady

Te zwierzęta i rośliny warto mieć w swoim ogródku. Nigdy nie będziesz mieć problemu z kleszczami!

2024-07-05 15:13

Kleszcze są bardzo groźnymi dla naszego zdrowia owadami. Powodują wiele chorób i dolegliwości, zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Dlatego tak ważne jest, aby ich unikać. Okazuje się, że są takie rośliny, które raz na zawsze pomogą nam pozbyć się tych szkodników. Koniecznie miej je w swoim ogrodzie.

Kleszcze. Czym są i gdzie najczęściej się pojawiają?

Kleszcze to stawonogi, należące do pajęczaków z podgromady roztoczy, a przez ekspertów określane są jako jedno z największych naturalnych zagrożeń dla zdrowia ludzi żyjących w naszej strefie klimatycznej. Co zaskakujące, w Polsce mamy aż 19 różnych gatunków kleszczy!

Ich sezon rozpoczyna się zazwyczaj w maju i trwa do jesieni, chociaż wszystko zależy od temperatury. Najczęściej można je spotkać w lasach, na łąkach, w parkach i na działkach. Nie przeszkadza im wilgoć, a wręcz przeciwnie!

Kleszcze najczęściej wgryzają się w naszą skórę w miejscach, gdzie jest ona najdelikatniejsza, a więc na głowie, za uszami, na karku, na ramionach, pod pachami, pod biustem, w okolicach pępka, w pachwinach czy pod kolanami.

Niestety, ugryzienia kleszczy nie bolą, bo pajęczaki te wprowadzają do naszego organizmu substancje znieczulające i przeciwzapalne. Dlatego często o ugryzieniu dowiadujemy się dopiero po czasie, jak je w końcu wyczujemy np. podczas kąpieli.

Przenoszą groźne dla zdrowia choroby, w tym boreliozę oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.

Te zwierzęta i rośliny poradzą sobie z kleszczami. Warto mieć je w swoim ogródku

Tym, którzy chcą pozbyć się kleszczy ze swojego ogrodu, pomóc mogą niektóre rośliny. Jest wśród nich chociażby rozmaryn, lawenda, mięta i szałwia. Wszystko ze względu na intensywny zapach, który skutecznie odstrasza szkodniki. Warto więc posadzić te zioła w swoim ogródku czy położyć na parapecie w oknach.

Ale również zwierzęta mogą nam pomóc pozbyć się kleszczy! Skuteczne w redukcji populacji szkodników są perliczki i kury. Mrówka faraonka czy kusak cezarek to też niektóre z owadów, które zjedzą dla nas kleszcze! A jeśli mamy oczko wodne, do których zaprosimy ropuchy czy jaszczurki - one odwdzięcza się nam pożerając te szkodliwe pajęczaki.

Radio Eska: Andziaks wprost o swoim problemie. Trzeba postawić sprawę jasno!
Sonda
Złapałaś kiedyś kleszcza?

Pawilon Nocny Świat w Orientarium. Można już oglądać nowo narodzone stworzenia!