Pestycydy na owocach i warzywach. Gdzie jest ich najwięcej?
Nie da się wyprodukować warzyw i owoców dla wszystkich ludzi żyjących na Ziemi bez używania środków ochrony roślin. Producenci dodają różne substancje, których zadaniem jest zwiększenie plonów i zabezpieczenie rośliny przed chorobami. To sprawia, że konsumenci kupują w sklepach różne produkty, na których znajdują się pozostałości pestycydów.
Eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w ramach tzw. monitoringu żywności, co roku sprawdzają, na których owocach i warzywach jest najwięcej pestycydów. Jak wynika z ostatniego raportu opublikowanego na początku 2024 roku, eksperci przebadali 3759 próbek żywności na obecność łącznie 477 pozostałości pestycydów. Co się okazało?
- W 1613 próbkach (42,91%) nie stwierdzono pozostałości żadnego pestycydu. W 1923 próbkach (51,16%) stwierdzono obecność pozostałości co najmniej jednego pestycydu na poziomie nie przekraczającym odpowiedniej wartości NDP. W 223 próbkach (5,93%) stwierdzono przekroczenie wartości NDP dla co najmniej jednego pestycydu (…) Za niezgodne uznano 137 próbek (3,64%) – podaje Zakład Toksykologii i Oceny Ryzyka Zdrowotnego NIZP PZH – PIB.
Te owoce i warzywa są najbardziej skażone
Najczęściej wykrywanymi pestycydami były fungicydy: boskalid, azoksystrobina, fluopiram, fludioksonil, ditiokarbaminiany oraz insektycyd acetamipryd, a także jon bromkowy. Z kolei produktami, w których stwierdzano największą liczbę pozostałości w przeliczeniu na próbkę były:
- grejpfruty (w tym pomelo),
- winogrona,
- truskawki,
- banany,
- rukola.
Największą liczbę pozostałości różnych pestycydów stwierdzono w:
- winogronach,
- pomidorach,
- truskawkach,
- herbacie,
- ogórkach,
- papryce.
Jak podkreśla jednak NIZP PZH – PIB, na tej podstawie nie można jednak wyciągać wniosku, że powyższe produkty stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia.