Zimowy comfort food z całego świata
Musaka (Grecja)
Chociaż musaka ma swoje korzenie na Bliskim Wschodzie, to dziś uznawana jest za narodowe danie Grecji. Znajdziemy w niej bowiem wszystkie bałkańskie dobrodziejstwa, czyli mielone mięso jagnięce oraz bakłażany. Pierwotnie zawierała dodatek orientalnych przypraw – podaje Preply.
foto: YouTube/print screen
Chakalaka (RPA)
Chakalaka to jednogarnkowe danie nazywane niekiedy „afrykańskim bigosem” składające się z fasoli, cebuli, papryki i marchewki z mieszanką pikantnych przypraw. Chakalaka najlepiej smakuje w towarzystwie mieliepap, czyli kukurydzianej „odmiany” owsianki lub amasi (fermentowanego nabiału przypominającego jogurt). - Mówi się, że potrawa ta pochodzi z okolic Johannesburga, gdzie została wymyślona przez mozambijskich górników pracujących w kopalniach złota - podaje Preply..
foto: YouTube/print screen
Shepherd’s Pie (Irlandia)
Swoją podróż Preply zaczyna od osiemnastowiecznej Irlandii, bo to właśnie tam opisano to danie po raz pierwszy. Oryginalna receptura Shepherd’s Pie, czyli zapiekanki pasterskiej opierała się na ziemniaczanym purée i mielonym mięsie z dodatkiem warzyw, które akurat były pod ręką. Danie to w nowoczesnej wersji składa się zazwyczaj z wołowiny, ziemniaków i cebuli zapiekanych w dużym naczyniu.
foto: YouTube/print screen
Syrnyky (Ukraina)
Kolejne danie to ukraińskie syrnyky – czyli placuszki przypominające polskie racuchy, tyle że oparte na masie z białego sera. Danie wywodzi się z kuchni chłopskiej, a pierwsze wzmianki na jego temat sięgają XVII wieku. Dziś podaje się je na śniadanie, choć mogą stanowić świetny podwieczorek czy deser. W ukraińskiej wersji funkcjonują w różnych smakowych wariacjach, zwłaszcza z rodzynkami.
foto: YouTube/print screen
Arepa de huevo (Kolumbia)
Arepa de huevo to szalenie popularne kolumbijskie danie, które jest często sprzedawane na ulicznych straganach i służy za lokalną przekąskę, zwłaszcza w karaibskiej części kraju. Jego popularność wynika z dwóch faktów – niskiej ceny składników oraz łatwości przygotowania. Arepa to małe, okrągłe tradycyjne kukurydziane pieczywo, a arepa de huevo zawiera jajko w środku. Gotowe pieczywo należy rozkroić, do środka wlać surowe jajo i smażyć aż do jego ścięcia. Co ciekawe, w kolumbijskim mieście Cartagena de Indias obchodzony jest Festival del Frito Cartagenero, którego bohaterem jest właśnie arepa z jajkiem - czytamy na Preply.
foto: YouTube/print screen
Köttbullar (Szwecja)
To klasyk znany z IKEA, czyli szwedzkie klopsiki, a dokładnie Köttbullar, bo tak brzmi ich lokalna nazwa. Köttbullar najczęściej podaje się z sosem śmietanowym (nazwa dania to köttbullar med gräddsås), pressgurka (sałatką z ogórków), rårörda lingon (sosem z borówki brusznicy) i potatismos (tłuczonymi ziemniakami).
foto: YouTube/print screen
Sataje (Indonezja)
Indonezyjskie sataje to rodzaj mięsnych szaszłyków z dużą ilością pikantnych przypraw, podawanych z sosem orzechowym i sojowym. Często towarzyszy im lontong – placek ryżowy tradycyjnie zawijany w liść bananowca, wykorzystywany jako zamiennik sypkiego ryżu. Przyjmuje się, że sataje pochodzą z wyspy Jawa, skąd rozprzestrzeniły się na całą Indonezję oraz do innych krajów Azji Południowo-Wschodniej. W 2011 roku trafiły na 14. miejsce listy 50 najsmaczniejszych potraw świata przygotowanej przez CNN Go.
foto: YouTube/print screen
Nkatenkwan (Ghana)
Jest to gęsty, aromatyczny gulasz, w którym znajdziemy same dobrodziejstwa ghańskiej natury, czyli pomidory, paprykę, chilli, czosnek, cebulę oraz orzechy ziemne. To jedna z najsłynniejszych narodowych potraw Ghany. Za granicą potrawa ta często kojarzona też pod nazwą peanut butter soup (zupa z masłem orzechowym).
foto: YouTube/print screen
Dulce de Leche (Argentyna)
Na koniec argentyńskie smarowidło dulce de leche. Jego nazwa w tłumaczeniu z hiszpańskiego oznacza „słodycz z mleka”, co nawiązuje do faktu, iż powstaje poprzez powolne podgrzewanie słodzonego mleka aż do jego karmelizacji. Jak podaje Preply, w Chile, Peru i Boliwii podobny sos karmelowy znany jest pod nazwą manjar blanco, w Kolumbii i Wenezueli używa się słowa arequipe, a we Francji – confiture de lait.
foto: YouTube/print screen
Moqueca (Brazylia)
W Brazylii króluje danie o nazwie moqueca – raj dla podniebienia każdego miłośnika owoców morza. Moqueca to narodowa wizytówka funkcjonująca w trzech głównych odmianach: Moqueca Capixaba, Moqueca Paraense oraz najsłynniejsza Moqueca Baiana z różnymi gatunkami ryb, owoców morza, papryczkami chilli i mlekiem kokosowym. Ważnym składnikiem dania są lokalne przyprawy takie jak kolendra, jambu czy urucum (nasiona annatto).
foto: YouTube/print screen
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...