Łódzkie się wyludnia, ale w niektórych miastach mieszkańców przybywa
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2023 roku w województwie łódzkim mieszkało 2 370 370 osób. W ciągu ostatnich 20 lat liczba ludności zmalała o ponad 9 proc. Jeszcze w 2002 roku region zamieszkało 2 607 380 osób. Eksperci nie mają wątpliwości – wyludnianie będzie postępować. Szacuje się, że w 2050 roku populacja województwa łódzkiego spadnie poniżej 2 mln.
Z danych GUS wynika, że w zdecydowanej większości miast w Łódzkiem maleje liczba mieszkańców. Biorąc pod uwagę największy bezwzględny spadek liczby ludności, to poza wszelką konkurencją pozostaje Łódź. W stolicy regionu jeszcze w 2002 roku mieszkało ponad 785 tys. osób, a w 2023 roku już tylko 655 tys. osób, co oznacza, że w ciągu dwóch dekad Łódź straciła blisko 130 tys. mieszkańców. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę względny spadek liczby ludności, oparty na procentowej zmianie populacji, to poza konkurencją jest miasto Piątek, które w ciągu 20 lat straciło prawie 24 proc. mieszkańców. W Łódzkiem są jednak miasta, w których mieszkańców przybywa. Jak podkreślają eksperci, to efekt suburbanizacji.
- Suburbanizacja sprawia, że 4 powiaty okalające Łódź są w całkiem niezłej sytuacji. To znaczy spadek ludności jest w nich niewielki albo występuje wręcz niewielki wzrost. Można powiedzieć, że sytuacja 4 obważankowych powiatów jest całkiem niezła. Specyfika województwa łódzkiego jest taka, że tracimy populację. Traci przede wszystkim Łódź, która odpowiada z reguły za prawie połowę spadku ludności, ale po części jest to kosztem tego, że łodzianie wyjeżdżają na tereny podmiejskie – wyjaśniał nam niedawno prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Te miasta w Łódzkiem zaludniają się najszybciej
Oto miasta województwa łódzkiego, które mają dodatnie saldo migracji. Lider tego zestawienia podwoił liczbę mieszkańców w ciągu ostatnich 20 lat.
Polecany artykuł: