Co czeka emerytów w 2025 roku?
Świadczenia emerytalno-rentowe są co roku waloryzowane. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. W 2024 roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 12,12 proc. Od marca najniższa emerytura wzrosła o 192,52 złote do kwoty 1780,96 zł.
We wrześniu seniorzy liczyli na drugą waloryzację, ale podwyżka świadczeń jest uzależniona od wskaźnika inflacji. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, druga waloryzacja będzie wdrażana wtedy, gdy inflacja w pierwszym półroczu będzie przekraczać 5 proc. We wrześniu Rada Ministrów omawiała projekt nowelizacji dodatkowej waloryzacji emerytur, ale uzgodniła, że wróci do jego procedowania, jeśli pojawi się ryzyko przekroczenia progu 5 proc., a takiego we wrześniu rządzący nie odnotowali.
Takich prognoz nie było od dawna
Najbliższa podwyżka świadczeń emerytalnych będzie miała miejsce w marcu 2025 roku. Już teraz wiadomo, że seniorzy nie mają co liczyć na duży zastrzyk gotówki. Szacuje się, że w przyszłym roku wskaźnik waloryzacji wyniesie 5,82 procent. To na razie szacunki, bowiem jego wysokość poznamy dopiero w lutym. Jeśli jednak prognozy się sprawdzą, najniższa emerytura w 2025 roku wyniesie 1884,61 czyli wzrośnie o 103,65 złotych. Będzie to najniższa podwyżka świadczeń emerytalnych od kilku lat.
1600 listów do św. Mikołaja od mieszkańców DPS w Łodzi. Rozpoczął się finał wielkiej akcji!