Tak manipulują nami sklepy internetowe. Dajesz się nabrać na te triki?

i

Autor: pixabay

Zakupy

Tak manipulują nami sklepy internetowe. Dajesz się nabrać na te triki?

2024-08-07 8:26

Liczniki odmierzające czas, szemrane preselekcje czy fikcyjni zainteresowani. UOKiK wziął udział w globalnym przeglądzie internetu w poszukiwaniu manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Lustracja wykazała, że przynajmniej jeden trik wykorzystywało ponad 75 proc. stron internetowych i aplikacji mobilnych. Oto najpopularniejsze techniki dark patterns.

Tak manipulują nami sklepy internetowe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął udział w Sweep days, czyli corocznym przeglądzie internetu w poszukiwaniu manipulacyjnych praktyk sprzedażowych, tzw. dark patterns. Pod lupę wzięto 642 strony internetowe i aplikacje mobilne. Okazało się, że nieźle manipulują konsumentami.

- Globalny przegląd internetu wykazał, że 75,7 proc. badanych stron internetowych i aplikacji mobilnych stosowało co najmniej jeden dark pattern, a 66,8 proc. dwa lub więcej. Natomiast wyniki Sweepa przeprowadzonego przez UOKiK pokazały, że na połowie z 10 przebadanych stron internetowych znaleziono przynajmniej jedną niedozwoloną praktykę – podaje UOKiK.

Jakie triki sprzedażowe stosują sklepy internetowe? Najczęstszy to tzw. preselekcja, czyli wybranie i zaznaczenie za konsumenta jednej z możliwych opcji, zwykle tej najdroższej. Równie popularne są liczniki odmierzające fikcyjny czas do końca promocji lub praktyki polegające na niezgodnym z rzeczywistością informowaniu, ile osób zainteresowanych jest daną ofertą lub która z nich jest najczęściej wybierana.

Sztuczna inteligencja wyśledzi manipulacje?

UOKiK, żeby ochronić konsumentów przez technikami manipulacyjnymi, zaczął korzystać z możliwości sztucznej inteligencji. Projekt „Wykrywanie i zwalczanie dark patterns z użyciem Sztucznej Inteligencji” ma pomóc w przygotowaniu narzędzia, które będzie automatycznie wykrywać niedozwolone praktyki stosowane na sprzedażowych stronach internetowych.

- W ramach projektu powstała też Biała Księga, w której Urząd prezentuje, jak można wykorzystać sztuczną inteligencję do ochrony praw konsumentów i usprawnienia egzekwowania prawa – podaje UOKiK.

10 supermarketów, które zniknęły z Polski. Pamiętasz je?

dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene: Działania MSWiA to polityczna manipulacja [Super Raport]