Szukają osób do badania. Zapłacą 80 tys. złotych za… leżenie w łóżku

i

Autor: pixabay

Nauka

Szukają osób do badania. Zapłacą 80 tys. złotych za… leżenie w łóżku

2024-05-06 14:53

Poszukiwani się ziemscy astronauci, którzy wezmą udział w badaniach polegających na...leżeniu w łóżku. Za udział w eksperymencie można dostać prawie 80 tys. złotych. Rekrutacja już się zaczęła.

Poszukiwani są ziemscy astronauci

Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) poszukuje dwunastu śmiałków, którzy spędzą 88 dni w ośrodku w Kolonii, z czego 60 w… łóżku. Eksperyment ma na celu znalezienie przyczyn problemów z koordynacją astronautów po misjach w kosmosie.

- Kiedy astronauci wracają na Ziemię, otrzymują natychmiastową opiekę po wylądowaniu - specjalny zespół pomaga im opuścić kapsułę kosmiczną, zapewnia wsparcie i przeprowadza wstępne badania lekarskie. Co jednak w przypadku lądowania na Księżycu lub Marsie? W takich przypadkach wstępna pomoc nie byłaby dostępna, pozostawiając kosmonautów samych sobie. Taki scenariusz stanowi poważne wyzwanie ze względu na potencjalne skutki dłuższego przebywania w warunkach mikrograwitacji, w tym zawroty głowy, potykanie się i inne problemy z koordynacją. Może to zagrozić misji – podaje Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki.

Zapłacą 80 tys. złotych za… leżenie w łóżku

Żeby temu zaradzić, poszukiwani są ochotnicy, którzy spędzą 60 dni spędzą w łóżku. Będą jednak musieli leżeć w określonej pozycji.

- Łóżko będzie przechylone o sześć stopni głową w dół. Oznacza to, że głowa będzie znajdować się niżej niż stopy - wyjaśnia Edwin Mulder, kierownik badania w DLR. - Pod tym kątem płyny ustrojowe zmieniają się niemal dokładnie tak samo, jak u astronautów w kosmosie.

Jak dodaje Mulder, brak aktywności fizycznej u astronautów, biorących udział w misjach, prowadzi do utraty mięśni i kości, upośledzenia równowagi i zmian w układzie sercowo-naczyniowym. Dzięki badaniu naukowcy chcą zminimalizować ryzyko występowania takich dolegliwości. Eksperyment rozpocznie się we wrześniu, a rekrutacja już ruszyła. Można się zgłaszać za pomocą strony internetowej Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki

DLR poszukuje osób w wieku od 24 do 55 lat o wzroście od 153 do 190 centymetrów i BMI od 18 do 30. Ochotnicy muszą również cieszyć się dobrym zdrowiem, być osobami niepalącymi i władać językiem niemieckim. Za udział w badaniu uczestnicy otrzymają 18 000 euro, czyli 77 895 złotych.

Praca na rajskiej plaży. Te kraje oferują Polaków specjalną wizę

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama