Skrócony czas pracy w Polsce. "Można zaobserwować korzyści". W sierpniu nabór wniosków do programu pilotażowego

2025-07-18 10:37

Skrócony tydzień pracy w Polsce stanie się faktem? Większość Polaków popiera ideę jego uelastycznienia, a Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór do pilotażowego programu. Od 14 sierpnia pracodawcy będą mogli składać wnioski. Jakie korzyści może według ekspertów przynieść krótszy tydzień pracy i jakie warunki trzeba spełnić, by wziąć udział w programie?

Praca w biurze

i

Autor: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/ East News
  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór do pilotażowego programu skróconego tygodnia pracy.
  • Od 14 sierpnia pracodawcy mogą składać wnioski, aby wziąć udział w tym programie, który ma przynieść wiele korzyści.
  • Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć udział w programie i jakie korzyści może przynieść krótszy tydzień pracy?

Skrócony czas pracy w Polsce coraz bliżej? Polacy na tak

Temat skróconego czasu pracy budzi coraz większe zainteresowanie zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet SWPS wynika, że ponad połowa Polaków chciałaby uelastycznienia czasu pracy, a najbardziej pożądaną opcją jest czterodniowy tydzień pracy. Czy to realna perspektywa?

Badacze z Uniwersytetu SWPS zapytali Polaków o ich preferencje dotyczące uelastycznienia czasu pracy. Najpopularniejszą odpowiedzią, zarówno wśród kobiet (36%), jak i mężczyzn (37%), był czterodniowy tydzień pracy w wariancie ośmiogodzinnym. Kobiety jako alternatywę wskazywały pięciodniowy tydzień pracy ze skróconym dniem pracy do 6-7 godzin (29%), a mężczyźni – czterodniowy tydzień pracy w systemie dziesięciogodzinnym (19%)

Korzyści ze skróconego czasu pracy

Prof. Katarzyna Januszkiewicz, autorka badania, zwróciła uwagę, że na przykładzie innych krajów – Portugalii czy Anglii – można zaobserwować korzyści płynące z tego rozwiązania. Według ekspertki, krótszy tydzień pracy to między innymi poprawa jakości życia, lepsze samopoczucie, większe zaangażowanie pracowników i lojalność wobec pracodawcy.

– Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w zdecydowanej większości dostrzegają korzyści związane ze skróconym czasem pracy, dlatego powinniśmy rozpocząć debatę nie tylko o tym, czy czterodniowy tydzień pracy to dobry kierunek, ale przede wszystkim, co ta zmiana może oznaczać dla funkcjonowania przedsiębiorstwa – powiedziała prof. Januszkiewicz.

Ekspertka SWPS zwraca uwagę, że skrócenie czasu pracy może mieć również negatywne konsekwencje. Może zabraknąć miejsca na relacje i budowanie kapitału społecznego w organizacji, co w dłuższej perspektywie może osłabić poczucie wspólnoty wśród pracowników.

Łódź Radio ESKA Google News

Pilotaż skróconego tygodnia pracy. Start w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady naboru firm do pilotażu skróconego tygodnia pracy. Wnioski będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września.

Do pilotażu skróconego czasu pracy mogą przystąpić zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne – od firm i samorządów po fundacje czy związki zawodowe. Warunkiem jest prowadzenie działalności od co najmniej roku oraz zatrudnianie minimum 75% kadry na umowach o pracę.

Projekt musi objąć co najmniej połowę pracowników, na różnych stanowiskach, bez pogorszenia ich warunków zatrudnienia czy wynagrodzenia. Pracodawcy muszą też utrzymać zatrudnienie na poziomie co najmniej 90% i złożyć szereg oświadczeń. Wsparcie może wynieść do 1 mln zł i obejmuje m.in. szkolenia czy optymalizację procesów. Testowane są różne modele, jak skrócenie dnia pracy lub dodatkowe dni wolne.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronach ministerstwa.

Praca rybaków na Półwyspie Helskim
Quiz językowy. Znasz znaczenie tych trudnych polskich słów?
Pytanie 1 z 12
Transcendencja, to: