Pracownicy łódzkiej firmy od miesięcy nie dostają pensji. Sprawą zajmuje się prokuratura

2025-07-17 15:58

Pracownicy łódzkiej siedziby Aquinos Bedding Poland od kilku miesięcy nie otrzymują wynagrodzeń za pracę. Związkowcy interweniowali już w Państwowej Inspekcji Pracy, u wojewody, a nawet w Ambasadzie Republiki Portugalii. Teraz sprawą zajmuje się prokuratura.

Pracownicy łódzkiej firmy od miesięcy nie dostają pensji

i

Autor: Daniel Tekliński

Pracownicy Aquinos Bedding Poland od miesięcy nie dostają pensji

Pracownicy łódzkiej firmy Aquinos Bedding Poland, zajmującej się produkcją materaców, od stycznia pracują w trybie postojowym, co oznacza, że przysługuje im 80 proc. pensji. Firma przy ul. Granicznej 60 w Łodzi wcześniej funkcjonowała pod nazwami Sembella i Rectitel. Trzy lata temu została wykupiona przez portugalski koncern Aquinos Bedding. Wtedy miały zacząć się problemy. Pracodawca sukcesywnie zmniejszał zatrudnienie. Jednak do kwietnia pracownicy regularnie otrzymywali wypłaty. W maju po raz pierwszy nie dostali wynagrodzenia za pracę. Jak zapewniał nas dyrektor firmy, kwietniowe pensje miały wpłynąć na konta pracowników z opóźnieniem.

- Zgodnie z informacją z Centrali Grupy Aquinos w Portugalii, brak wypłat dla pracowników zakładu w Łodzi spowodowany jest opóźnieniem skutecznej finalizacji transakcji sprzedaży aktywów w Belgii i brakiem wpływu środków pieniężnych w terminie umożliwiającym terminowe wypłaty – wyjaśniał nam w maju dyrektor Michał Pietruszewski. - Zgodnie z informacją od Dyrektora Dywizji Bedding Grupy Aquinos, w tym tygodniu ma być zrealizowany częściowy przelew wynagrodzenia, natomiast różnica ma być wypłacona do 10 czerwca 2025 po wpływie środków pieniężnych z transakcji sprzedaży aktywów w Belgii.

Z każdym tygodniem sytuacja pracowników Aquinos Bedding Poland staje się coraz bardziej dramatyczna. Pod koniec maja nie zostali oni wpuszczeni do zakładu pracy. Ponad 300 osób pikietowało pod siedzibą firmy, domagając się zaległych wynagrodzeń.

Choć w czerwcu pracownicy firmy otrzymali zaległe kwietniowe pensje. Nadal nie dostali pełnego wynagrodzenia za maj oraz wypłat za czerwiec.

- Za maj dostaliśmy tylko zaliczkę w wysokości 1600 złotych. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnych innych wypłat. Dostaliśmy też informację, że mają być przeprowadzone zwolnienia grupowe. Dyrekcja miała złożyć do 14 lipca do urzędu pracy regulamin zwolnień, ale dyrektor poszedł na urlop i nie mamy żadnej wiedzy na ten temat. Firma jest zamknięta już na cztery spusty. W tej chwili jesteśmy w stanie zawieszenia. Czekamy do poniedziałku aż dyrektor wróci z urlopu, żeby usiąść do dalszych rozmów – powiedziała nam Aleksandra Domańska, szefowa NSZZ "Solidarność" w Aquinos Bedding Poland.

Łódź Radio ESKA Google News
Protest NSZZ Solidarność

i

Autor: solidarnosc.lodz.pl/ Materiały prasowe

Sprawą zajmuje się prokuratura

Związkowcy interweniowali już w Państwowej Inspekcji Pracy oraz u wojewody. Pod koniec czerwca zorganizowali dwie pikiety w Warszawie. Jedną pod Ambasadą Republiki Portugalii, której obywatelem jest właściciel firmy, drugą przed siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przedstawicielki „Solidarności” z Aquinos Bedding Poland wręczyły ambasadorowi petycję z prośbą o pomoc. W międzyczasie pracownicy złożyli też wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracodawcę. Zawiadomienie do prokuratury złożyła też inspekcja pracy.

Prokurator Emilia Michałowska-Marchewa z Prokuratury Okręgowej w Łodzi potwierdziła nam, że na początku lipca wpłynęło zawiadomienie od Państwowej Inspekcji Pracy do Prokuratury Rejonowej Łódź-Górna, dotyczące działania na szkodę pracowników.

- W tej chwili są prowadzone czynności, mające na celu zabezpieczenie dokumentacji i ustalenie w jakim zakresie każdy z pracowników został poszkodowany. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jest to około 400 osób – przekazała nam prok. Emilia Michałowska-Marchewa.

Drugie zawiadomienie, złożone przez NSZZ Solidarność, wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Dotyczy ono podejrzenia popełnienia przestępstwa przez pracodawcę, polegającego na działaniu na szkodę spółki.

- W Prokuraturze Okręgowej w Łodzi zostały przesłuchane trzy osoby ze związków zawodowych. Zgromadzony materiał dowodowy zostanie przekazany do Prokuratury Rejonowej Łódź-Górna według właściwości– powiedziała nam prok. Michałowska-Marchewa i dodała, że w toku postępowania sprawa może zostać przejęta przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi, jeżeli będą tego wymagały dalsze ustalenia.

Z dyrektorem Aquinos Bedding Poland nie udało nam się skontaktować.

Protest przeciwko budowie elektrowni jądrowej w gminie Choczewo