Sanepid ostrzega przed popularnym zabiegiem kosmetycznym. To nie jest kosmetyk

i

Autor: pixabay

Zdrowie

Sanepid ostrzega przed popularnym zabiegiem kosmetycznym. "To nie jest kosmetyk"

2023-08-08 11:32

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, w którym ostrzega przed popularnym ostatnio zabiegiem kosmetycznym. - Botoks, kwas hialuronowy lub inne preparaty wstrzykiwane do skóry nie są kosmetykami - podkreśla GIS.

Sanepid ostrzega przed botoksem

- Planujesz poprawić swój wygląd? Pamiętaj, że produkt przeznaczony do wstrzykiwania lub wszczepiania do ciała ludzkiego nie jest kosmetykiem – podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie. - Botoks, kwas hialuronowy lub inne preparaty wstrzykiwane do skóry nie są więc kosmetykami.

Sanepid dodaje, o co warto pytać, zanim zdecydujemy się na zabieg. 

- Masz prawo wiedzieć, jaki produkt jest stosowany. Zapytaj osobę wykonującą zabieg, czy używa spełniających przepisy produktów leczniczych lub wyrobów medycznych – radzi GIS.

Zgodnie z przepisami produkt kosmetyczny oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego – naskórkiem, włosami, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.

Czym jest botoks?

Czym natomiast jest botoks? To skrót od toksyny botulinowej produkowanej przez bakterie Clostridium botulinum. Inna nazwa toksyny to jad kiełbasiany. Substancja w dużej dawce jest silnie trująca dla organizmu człowieka i prowadzi do porażenia skurczu mięśni. Podczas badań pacjentów, którzy zatruli się jadem kiełbasianym (tzw. botulizm), naukowcy odkryli, że toksyna wytwarzana przez bakterie może być wykorzystywana w terapii. Pierwotnie zaczęto ją wykorzystywać w leczeniu zeza, ponieważ wada wzroku charakteryzuje się osłabieniem mięśni ocznych. Z czasem zaczęła być także wykorzystywana w leczeniu migreny i nadpotliwości, ale największą popularność zyskała jako substancja wykorzystywana w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek. 

Warto zaznaczyć, że toksyna botulinowa wykorzystywana podczas zabiegów kosmetycznych jest stosowana w niewielkiej dawce. Prawidłowo zaaplikowana podskórnie nie zagraża zdrowiu, jednak nadal wykazuje swoje neurotoksyczne działanie - tzn. prowadzi do porażenia skurczu mięśni, wygładzając w ten sposób zmarszczki. 

Defetyzm, bynajmniej, afront. Co drugi Polak nie wie, co znaczą te słowa. A ty?

Pytanie 1 z 12
Wiele osób błędnie używa słowa "bynajmniej". W którym z poniższych przykładów zostało użyte poprawnie?
Bynajmniej
Edyta Folwarska VIDEOBLOG: Botoks - kulisy powstania filmu