Przedszkola i żłobki mogą być czynne od 6 maja.

i

Autor: mat.UMŁ

Rząd zdecydował, że przedszkola i żłobki mogą być czynne od 6 maja. Już wiadomo, że w Łodzi ten termin jest niemożliwy

2020-04-29 22:05

Władze Łodzi czekają na rozporządzenie. Miasto chce szczegółowo wiedzieć, jak mają działać placówki dla dzieci w czasie pandemii.

Decyzję, które żłobki i przedszkola będą czynne ma podjąć samorząd. - Żaden samorząd nie odważy się otworzyć ponownie żłobka czy przedszkola bez szczegółowyuch wytycznych i rozporządzenia w tej sprawie - mówił tuż po konferencji premiera rzecznik prezydenta Łodzi Marcin Masłowski.
Odpowiedzialny za żłobki wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek podkreśla, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci oraz personelu. Miasto musi się do tej operacji dobrze przygotować. - Najpierw chcemy wiedzieć, ile miejsc trzeba przygotować. Dopiero po kontakcie z rodzicami będzie wiadomo, jakie będzie zapotrzebowanie, w okresie tej epidemii, na nasze miejskie żłobki - mówi wiceprezydent Wieczorek.

Przedszkola i żłobki mogą być czynne od 6 maja.

i

Autor: mat.UMŁ

Łódzcy samorządowcy są zaskoczeni decyzją premiera o otwarciu żłobków i przedszkoli. Wiceprezydent Małgorzata Moska Wodnicka, której podlega edukacja uważa, że rząd znowu zrzucił odpowiedzialność na samorządy.


Na swoim profilu na fb wiceprezydent napisała:
Niewiarygodne. Kukułcze jajo dla samorządów. Rząd łaskawie zgadza się na otwarcie od 6 maja żłobków i przedszkoli, ale decyzję i odpowiedzialność zrzuca na samorządy. Zadziwiające - nie ma zgody na uruchamianie działalności zwłaszcza drobnych przedsiębiorców, którzy stają w obliczu bankructwa a jest na otwarcie placówek, gdzie będą najmłodsi i gdzie trudno będzie utrzymać reżim sanitarny. O co tu chodzi?!
?czy dla rządu ważne jest bezpieczeństwo dzieci i pracowników?
?może brakuje pieniędzy na zasiłek opiekuńczy?
?czy rząd przekaże samorządom środki finansowe na zakup środków dezynfekcyjnych, środków higieny osobistej?
?co z pracownikami powyżej 60 roku życia?
?co ma zrobić opiekun gdy dziecko będzie podziębione?
?co z zachowaniem obowiązku odległości?
?co z realizacją podstawy programowej, jeśli dziecko nie będzie w przedszkolu, bo rodzic uzna, że to niebezpieczne?
?ile razy maja być dezynfekowane zabawki?.......


- Na pewno nie otworzymy przedszkoli i żłobków 6 maja. Właśnie dotarły do nas trzy strony wytycznych, jakie trzeba spełnić, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom placówek i na razie sprawdzamy, czy w ogóle będzie to możliwe - mówi Małgorzata Moskwa Wodnicka. Wiceprezydent podkreśla, że samorządowcy dostali bardzo mało czasu. Decyzje co do terminu otwarcia miejskich żłobków i przedszkoli zapadną w Łodzi najwcześniej w przyszłym tygodniu, na pewno będzie to po 6 maja.