Rząd zapłaci za rower lub skuter? Już wkrótce nowy program, ale z poprawkami

i

Autor: pixabay

Praca

Rząd zapłaci za rower lub skuter? Już wkrótce nowy program, ale z poprawkami

2024-03-22 11:23

"Skuter plus" – tak okrzyknięto w mediach nowy, rządowy program aktywizacji osób bezrobotnych. W projekcie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia miał pojawić się pomysł finansowania osobom bezrobotnym samochodów, skuterów lub rowerów. Okazuje się jednak, że ministerstwo z niego zrezygnowało. Co w takim razie znajdzie się w nowej ustawie?

Będzie program "Skuter plus"?

O planowym przez rząd programie „Skuter plus” zrobiło się głośno w całej Polsce. O sprawie jako pierwszy napisał Business Insider, który dotarł do treści projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Według portalu Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej planowało wprowadzić nową formę aktywizacji osób bezrobotnych, polegająca na finansowaniu zakupu samochodu, skutera lub roweru. Wszystko w szczytnym celu likwidowania barier komunikacyjnych. Dotacja na zakup środka transportu miała być skierowana do osób gotowych do podjęcia zatrudnienia na przykład w innej miejscowości. Taki pomysł miał pojawić się na etapie wcześniejszych prac nad ustawą, ale ostatecznie z niego zrezygnowano.

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 18 marca br. przekazało wniosek o wpis do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Projekt nie zawiera mechanizmów opisanych w artykule czyli udzielania finansowania dla osoby bezrobotnej na zakupu samochodu, skutera lub roweru – przekazał portalowi Business Insider resort pracy.

Nowy program aktywizacji osób bezrobotnych

Co w takim razie znalazło się w nowej ustawie? Jak podaje BI, rząd planuje utworzyć system elektroniczny, który pozwoli osobom bezrobotnym przeglądać oferty pracy i kontaktować się z doradcami. Dodatkowo ma zniknąć rejonizacja. Osoby poszukujące pracy będą mogły rejestrować się w dowolnym urzędzie pracy, a nie jak do tej pory zależnym od miejsca zameldowania. Poza tym ma zniknąć karanie osób bezrobotnych za odmowę przyjęcia pracy wybranej przez doradcę. Planowane zmiany mają wejść w życie w 2025 roku.

Oto najbardziej deficytowe zawody w Polsce. Wśród nich mundurowi

Praca rybaków na Półwyspie Helskim