Rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Łodzi.

i

Autor: Ela Piotrowska

Rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Łodzi!

2022-04-19 19:57

Miejsc nie zabraknie, ale w tym roku trudniej się będzie dostać do wybranej szkoły. Przed ósmoklasistami spore wyzwanie, bo nie każdy będzie się uczył tam, gdzie sobie wymarzył.

W środę 20 kwietnia rozpocznie się rekrutacja do łódzkich szkół ponadpodstawowych. Prowadzona będzie wyłącznie w elektronicznym systemie naboru. Nie ma ograniczeń w wyborze szkół i klas. Kandydaci mogą aplikować do do dowolnej liczby szkół i oddziałów.

W tym roku rekrutacja do szkół średnich będzie trudna. Powodem jest kumulacja roczników. O miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych będzie się ubiegać 1,5 rocznika, czyli dzieci urodzone w 2007 roku, które poszły do szkoły jako siedmiolatki i część rocznika sześciolatków, czyli dzieci urodzone od stycznia do czerwca 2008 roku.

W tym roku w Łodzi ósme klasy ukończy 6 289 uczniów. W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez samorząd przygotowano 7 539 miejsc w tym: 3 930 w liceach, 2 880 w technikach oraz 729w szkołach branżowych I stopnia. Większa liczba miejsc uwzględnia również kandydatów spoza Łodzi, drugorocznych oraz uczniów ze szkół niepublicznych. O przyjęciu do wybranej szkoły decydują wyniki egzaminów oraz oceny ze świadectwa ukończenia ósmej klasy.

Kandydaci maja czas od 20 kwietnia do 17 maja na zalogowanie się w elektronicznym systemie naboru.

Termin na wybór wymarzonej szkoły jest dość długi, więc nie ma pośpiechu. Zachęcam kandydatów, by prześledzili ofertę szkół i dokonali dobrego wyboru - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Po egzaminach ósmoklasisty, które odbędą się w dniach 24-26 maja, uczniowie mogą jeszcze zweryfikować wybór szkoły.

- Gdyby ktoś zmienił zdanie i chciał wybrać inną szkołę, ma czas od 4 do 11 lipca. Ważne, by zgłosić się do szkoły pierwszego wyboru i poprosić o odblokowanie systemu - mówi Jarosław Pawlicki z Wydziału Edukacji UMŁ.

Listy uczniów, którzy zakwalifikowali się do poszczególnych szkół ponadpodstawowych będą opublikowane 19 lipca.