Wybory samorządowe 2024.

i

Autor: archiwum serwisu zdjęcie ilustracyjne

Wybory samorządowe 2024

Rozpoczęła się II tura wyborów samorządowych. Głosowanie trwa w 748 miejscach

2024-04-21 7:00

Rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych 2024, która odbywa się w 748 gminach i miastach w kraju. Głosowanie potrwa do godziny 21:00.

II tura wyborów samorządowych 2024. Gdzie Polacy zagłosują raz jeszcze?

W niedzielę, 21 kwietnia, rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Od godziny 7:00 Polacy ruszyli do urn. Głosowanie odbywa się w 748 gminach i miastach, w których żaden z kandydatów na włodarza nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Wybory samorządowe w pierwszej turze nie rozstrzygnęły się w 9 z 18 miast wojewódzkich – w Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie 107 miast prezydenckich w Polsce, druga tura będzie potrzebna w 60 z nich, w tym w: Bełchatowie, Bielsko-Białej, Częstochowie, Elblągu, Gdyni, Gliwicach, Inowrocławiu, Jeleniej Górze, Koninie, Koszalinie, Ostrołęce, Pile, Przemyślu, Radomiu, Rybniku, Skarżysko-Kamiennej, Słupsku, Suwałkach, Tczewie, Tychach, Wejherowie, Włocławku, czy Zamościu.

Głosowanie potrwa do godziny 21:00.

Wybory samorządowe 2024. Jak oddać ważny głos w II turze? 

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania.

Wyborca otrzyma kartę, która musi być opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i wydrukowanym odciskiem pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Na dole karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Na karcie do głosowania będą dwa nazwiska kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali najwięcej głosów. Aby oddać ważny głos, trzeba postawić jeden znak X w kratce przy nazwisku kandydata, na którego chce się zagłosować. Nieważny będzie głos wyborcy, który nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na obu kandydatów.

Po wypełnieniu karty wyborca musi wrzucić ją do urny wyborczej; nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani komukolwiek odstępować. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Zgodnie z przepisami dopiski na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu, jednak organy wyborcze apelują o powstrzymanie się od tego.