Zasiłek chorobowy - wyższy od 1 lipca wzrosta z płacą minimalną

i

Autor: getty images Wzrost płacy minimalnej za każdym razem sprawia, że pracowncy przebywający na zwolnieniu lekarskim mają gwarantowany wyższy zasiłek chorobowy

Finanse

Rozchorowałeś się po zwolnieniu z pracy? Sprawdź, czy przysługuje ci zasiłek chorobowy

2024-06-13 12:03

Osoby, które rozchorują się w momencie, gdy ich umowa o pracę już wygasła, nadal mają prawo do zasiłku chorobowe. Muszą spełnić jednak kilka warunków. Sprawdź, kiedy przysługuje płatne chorobowe, kto wypłaca zasiłek chorobowy i jak można skrócić zwolnienie lekarskie.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Zasiłek chorobowy przysługuje, gdy niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała wprawdzie po ustaniu zatrudnienia, ale nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego.

- Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni, to wraz z końcem umowy o pracę nie tracimy automatycznie prawa do zasiłku chorobowego - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Ważne jest jednak, żeby wystawiający zwolnienie lekarz wiedział, że jesteśmy już po ustaniu zatrudnienia.

W sytuacji, gdy na zwolnienie idzie osoba pracująca, wtedy informacja o wystawionym zwolnieniu trafia zarówno do ZUS jak i do pracodawcy. Po ustaniu zatrudnienia lekarz wystawiający zwolnienie powinien to w systemie zaznaczyć po to, żeby trafiło ono tylko do ZUS z pominięciem byłego pracodawcy.

Zasiłek chorobowy już po wygaśnięciu ubezpieczenia chorobowego można dostawać do 91 dni. Jednak przez okres nie dłuższy niż do wyczerpania 182 dni okresu zasiłkowego. Jeżeli przed wygaśnięciem umowy o pracę ktoś był na długim zwolnieniu, to po ustaniu zatrudnienia może wykorzystać tylko te dni, które mu zostały.

Ograniczenie do 91 dni nie dotyczy niezdolności do pracy powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży. W tych przypadkach zasiłek chorobowy można dostawać nie dłużnej niż 182 albo 270 dni (gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w czasie ciąży).

- Trzeba pamiętać o tym, że wypłata zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia nie następuje z tzw. automatu. To, że lekarz wystawi e-ZLA nie wystarczy. Musi wpłynąć do nas wniosek chorego o wypłatę. Bez wniosku nie będzie wypłaty - przestrzega Iwona Kowalska-Matis.

Kto wypłaca „chorobowe”?

Jeśli zwolnienie lekarskie obejmuje zarówno czas zatrudnienia, jak i okres już po ustaniu ubezpieczenia, wtedy „chorobowe” do zakończenia umowy o pracę wypłaca pracodawca (lub zleceniodawca), pod warunkiem, że zgłasza do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób.

- Potem wypłatę zasiłku przejmujemy my – wyjaśnia rzeczniczka ZUS. - Żeby jednak było to możliwe, pracodawca (czy zleceniodawca) musi przekazać do nas zaświadczenie płatnika składek Z-3 albo Z-3a.

Przy kolejnym zwolnieniu lekarskim, które zostało wydane po ustaniu zatrudnienia, były pracownik wnioskuje o wypłatę „chorobowego” bezpośrednio do ZUS-u (druk ZAS-53). Niezbędnym dokumentem do przyznania zasiłku po ustaniu zatrudnienia jest oświadczenie byłego pracownika, które składa na druku Z-10. Wypełnione formularze można również przesłać elektronicznie przez portal PUE ZUS.

Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące oraz duchowni wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego składają bezpośrednio do ZUS na druku Z-3b lub ZAS-53.

Czy można skrócić zwolnienie lekarskie?

Chory nie może sam skrócić swojego zwolnienia. Może to zrobić tylko lekarz, który je wcześniej wystawił. Wystawione wcześniej zwolnienie lekarz może zarówno skrócić jak i w ogóle anulować. Jeżeli wcześniej chory złożył już w ZUS wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego za czas anulowanego przez lekarza E-ZLA, powinien taki wniosek wycofać.

Quiz. Razem czy osobno? Każdego dnia używasz tych zwrotów. Wiesz, jak je zapisać?
Pytanie 1 z 10
Która pisownia jest poprawna?
Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów