Pieniądze

i

Autor: Justyna Świderska Pieniądze

Rekordowe oprocentowanie kredytów w Polsce. Wzrosło najszybciej spośród wszystkich krajów UE!

2022-09-29 15:05

Z najnowszej analizy Expandera i Rentier.io wynika, że to właśnie w Polsce najbardziej wzrosło oprocentowanie kredytów hipotecznych. Pokonujemy tym samym wszystkie kraje Unii Europejskiej. Powodem są kolejne podwyżki stóp procentowych. A może być jeszcze gorzej.

Podwyżki stóp procentowych w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej podczas posiedzenia we wrześniu zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Tym samym stopa referencyjna wzrosła z 6,50 do 6,75 procent. Oznacza to już jedenastą podwyżkę stóp procentowych w trwającym obecnie cyklu.

Oprocentowanie kredytów na rekordowym poziomie

Wraz ze wzrostem stopy procentowej, wzrosło także oprocentowanie kredytów. Jak wynika z analiz Expandera i Rentier.io, po jej wprowadzeniu średnie oprocentowanie dla ofert kredytów z 10-proc. wkładem własnym wynosi już 9,1 proc. przy stawce stałej i 9,76 proc. przy zmiennej. Dla wysokiego wkładu własnego te poziomy wynoszą natomiast odpowiednio 8,76 proc. i 9,12 proc.

Polska na pierwszym miejscu w UE

Oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wzrosło w Polsce najszybciej i najbardziej wśród państw Unii Europejskiej. Na drugim miejscu są Wegry, natomiast na trzecim Rumunia. Natomiast na końcu listy znalazły się takie kraje jak Francja czy Finlandia. 

Łodzianie mają dość. Odbył się protest przeciw podwyżkom cen