Ranking najlepszych miast do życia w Polsce
Które polskie miasta są najlepsze do życia? Business Insider po raz trzeci porównał wskaźniki społeczno-ekonomiczne w największych metropoliach i stworzył ranking miejscowości najbardziej przyjaznych dla mieszkańców. Dziennikarze BI wzięli pod uwagę 6 wskaźników: bezrobocie, przeciętne zarobki, ceny mieszkań na rynku wtórnym, dostęp do lekarza, jakość powietrza oraz przestępczość. Liderem w ogólnej klasyfikacji został Poznań. Drugie miejsce zajął Gdańsk, zaś na podium znalazły się Katowice. Łódź w ogólnym rankingu najlepszych miast do życia zajęła dopiero 11. miejsce, ale w poszczególnych kategoriach górowała nad innymi miastami lub spadała na sam dół zestawienia.
Pod względem zarobków stolica województwa łódzkiego zajęła 9. miejsce na 16 możliwych, za Rzeszowem i przed Bydgoszczą. Na pierwszej lokacie uplasował się Kraków. Jakość powietrza zapewniła Łodzi również 9. miejsce w zestawieniu, pomiędzy lepszymi Kielcami a gorszym Rzeszowem. Z raportu BI wynika, że najlepszym powietrzem oddychają mieszkańcy Gdańska.
Dostępność do mieszkań zapewniła Łodzi wysoką, czwartą lokatę. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęły Katowice, a ostatnie Warszawa. Słabym wynikiem jest przedostatnie miejsce pod względem bezrobocia. Według BI gorzej jest tylko w Białymstoku. Łódź może się natomiast pochwalić najlepszym dostępem do lekarza na NFZ w całej Polsce, przy czym należy zaznaczyć, że w zestawieniu wzięto pod uwagę kolejki do ortopedów. Najdłużej natomiast czeka się na wizytę w Gorzowie Wlkp.
Polecany artykuł:
Łódź z największym wskaźnikiem przestępczości w Polsce
Kategorią, w której Łódź wypadła najgorzej na tle pozostałych miasta, jest przestępczość. Dziennikarze BI przy tworzeniu raportu wzięli pod uwagę ilość wszystkich przestępstw, popełnionych w pierwszym półroczu, w przeliczeniu na liczbę mieszańców.
Andrzej Kacprzak, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, jest wyraźnie zaskoczony tak wysokim wskaźnikiem przestępczości w Łodzi.
- Do tej pory przestępczość była najwyższa na Śląsku. Nie znam danych, na których został oparty ten raport i szczerze mówiąc, nie wiem, co mogło sprawić, że w Łodzi dokonał się taki skok. W ciągu ostatniej dekady Łódź zawsze była w środku stawki, jeżeli chodzi o wskaźniki przestępczości, podobnie jak całe województwo – komentuje socjolog. - Należałoby się zastanowić, jakiego rodzaju przestępstwa były zgłaszane i rejestrowane w Łodzi. Określanie miasta jako "najgorszego do życia" na podstawie ogółu przestępstw jest nieprecyzyjne, nieostrożne i mało miarodajne, bo nie każde przestępstwo jest oceniane jako równie niebezpieczne - zarówno przez opinię publiczną, jak i przez organy ścigania czy wymiar sprawiedliwości. Przestępstwa drogowe, pod względem których Łódź faktycznie wiedzie w Polsce prym, nie są tym samym, co tzw. przestępstwa kryminalne, a przestępstwo posiadania narkotyków czy przestępstwo gospodarcze, nie wpływają na poczucie lęku obywateli w równym stopniu jak na przykład rozboje.
Socjolog z UŁ wskazuje jeszcze na jeden czynnik, który mógł przyczynić się do tak słabego wyniku Łodzi w zestawieniu.
- W Łodzi jest relatywnie dużo niezarejestrowanych mieszkańców, co może paradoksalnie świadczyć o tym, że wskaźnik przestępstw w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest dodatkowo niemiarodajny - dodaje Andrzej Kacprzak.
Z raportu Business Insidera wynika, że najbezpieczniej w kraju mogą się czuć mieszkańcy Rzeszowa.
Najlepsze miasta do życia w Polsce