Województwo łódzkie jest bardzo różnorodne
Województwo łódzkie znajduje się w samym centrum kraju. Właśnie jego położenie wpłynęło na jego różnorodność. Jest ono bardzo ciekawe i ma wiele do zaoferowania – to nie tylko miasto, któremu zawdzięcza swoją nazwę, to również inne, mniejsze miejscowości, które potrafią zachwycić. Łódź należy do największych miast w Polsce, a według danych ze stycznia 2023 roku całe województwo zamieszkuje 2 378 483 osób. Oznacza to, że zdecydowana większość jego mieszkańców na stałe mieszka poza stolicą.
Województwo łódzkie to nie tylko jego stolica
Łódź potrafi zachwycać swoim niepowtarzalnym klimatem. Jednak, mniejsze miejscowości mogą zaoferować zupełnie inne rzeczy niż stolica województwa. Okazuje się, że wcale nie trzeba go opuszczać, aby zwiedzić naprawdę ciekawe muzea, zabytkowe budynki, kościoły czy obiekty pofabrykanckie, z których słynie województwo łódzkie. Również osoby, których nie interesuje zwiedzanie tylko wypoczynek na łonie natury także znajdą coś dla siebie. Województwo znajduje się w centrum kraju, więc nie ma dostępu do morza czy wysokich gór. Jednak ma rzeki, jeziora, zalewy czy dostęp do wód termalnych.
W skład województwa łódzkiego wchodzą 24 powiaty - w tym 3 miasta na prawach powiatu. Okazuje się, że Łódź czy powiat łódzki wschodni są jednym z mniejszych w Łódzkiem, oczywiście jeśli mierzymy ich powierzchnię oddzielnie. Mniejsze niż powiat łódzki wschodni są tylko powiaty: pabianicki, zduńskowolski i brzeziński. Natomiast największy jest powiat sieradzki. Za nim są radomszczański i piotrkowski. Oczywiście wielkość nie ma przełożenia na liczbę ludności, ponieważ w tym przypadku niekwestionowanym liderem jest już stolica województwa.
Czy potrafisz wskazać wybrane powiaty na mapie? Możesz to sprawdzić w naszym quizie poniżej. Ostrzegamy, nie będzie łatwo.
To najwyższe budynki w Łodzi! Nie wszystkie z nich znajdują się w samym centrum