Największa wieś w województwie łódzkim
Główny Urząd Statystyczny serwuje nam mnóstwo informacji dotyczących przeróżnych danych z naszego kraju. Gromadzi i udostępnia informacje na temat mieszkańców, środowiska, warunków życia, edukacji, kultury, pracy, finansów, gospodarki, firm czy wszystkich dóbr naturalnych.
Z danych GUS dowiemy się również, która wieś w województwie łódzkim jest największa. To mieszcząca się w powiecie pabianickim wieś Ksawerów, którą zamieszkuje niemal 7 tysięcy mieszkańców! Położona jest pomiędzy Łodzią, a Pabianicami. Powierzchnia gminy Ksawerów wynosi 13,64 km2.
Co ciekawe, ze stolicy naszego województwa możemy do niej dojechać bardzo łatwo i nie musimy być mobilni, bowiem Ksawerów jako jedna z niewielu wsi ma dojazd tramwajowy. Przez wieś przebiega linia tramwajowa 41 (wcześniej 41, 11, P). Ponadto, do Ksawerowa dociera również pabianicka linia autobusowa nr 263, która stanowi połączenie Ksawerowa z centrum Pabianic oraz os. Bugaj.
Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 482.
Historia i miejsca warte odwiedzenia w Ksawerowie
Ksawerów należy do najmłodszych miejscowości usytuowanych na terenie gminy. Powstał on na początku XIX wieku, kiedy zlokalizowano tu tzw. osadę dla prządników i sprowadzono trzy pierwsze rodziny. W roku 1824 w dokumentach po raz pierwszy pojawiła się nazwa "Xawerów". Niebawem pojawili się tu kolejni osadnicy.
Obecnie jest miejscowością o zabudowie składającej się głównie z domów jednorodzinnych, z niewielkimi ogrodami. Nie brakuje tam jednak sklepów, zarówno tych prywatnych, jak i znanych sieciówek spożywczych.
Integralne części wsi Ksawerów to:
- Kolonia Wola Zaradzyńska
- Teklin
- Widzew
- Żdżary
Na terenie wsi znajduje się również Pałac Kindlerów w Widzewie. A jak doszło do jego powstania? W roku 1897 miejscowość została zakupiona przez pabianickiego fabrykanta Rudolfa Kindlera, który zbudował tutaj drewniany dworek z pięknym ogrodem. Natomiast w 1897 roku jego syn, Oskar Kindler, wzniósł na jego miejscu istniejący do dziś okazały pałac. Jeśli chodzi o obecne czasy, to na przełomie 2011 i 2012 roku zamek nabył prywatny właściciel, który rozpoczął prace rewitalizacyjne. Odnowiona została elewacja i uprzątnięty park. Największe zmiany nastąpiły jednak wewnątrz. W zrewitalizowanych salach odtworzono jednak bogate zdobienia, pochodzące z XIX wieku. Aktualnie rezydencja jest przeznaczona na organizacje konferencji oraz imprez okolicznościowych.