Przyszło załamanie sprzedaży nowych mieszkań. W Łodzi spadek o ponad 70 proc.!

i

Autor: pixabay

NIeruchomości

Przyszło załamanie sprzedaży nowych mieszkań. W Łodzi spadek o ponad 70 proc.!

2024-05-23 13:02

Sprzedaż nowych mieszkań w większości polskich miast wyraźnie spadła. Największy spadek w kwietniu odnotowano w Łodzi. Zdaniem ekspertów deweloperzy zaczną się ratować promocjami i gratisami.

Przyszło załamanie sprzedaży nowych mieszkań

– Biura sprzedaży firm deweloperskich wyraźnie pustoszeją. Jeśli w maju ich wyniki sprzedażowe będą równie słabe jak w kwietniu, mogłoby to być sygnałem ostrzegawczym, że przeceniają możliwości finansowe swoich potencjalnych klientów – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Z analizy portalu wynika, że w styczniu i lutym wiele umów deweloperskich zawierali beneficjenci programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jednak w kwietniu zabrakło tego dopalacza, a zapowiedź nowego programu wsparcia kredytobiorców „Kredyt mieszkaniowy #naStart” mogła skłonić potencjalnych nabywców mieszkań do odłożenia decyzji zakupowej. To - według ekspertów - doprowadziło do załamanie sprzedaży nowych mieszkań. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w Łodzi kwietniowe tąpnięcie wyniosło aż 74%. Słabszy wynik odnotowano w tym mieście po raz ostatni w sierpniu 2022 r., a więc w okresie zapaści na rynku kredytów mieszkaniowych.

Eksperci z GetHome.pl wskazują, że jednocześnie oferta nowych mieszkań jest w Łodzi rekordowo wysoka. Podobnie jest w pozostałych miastach. Dane BIG DATA portalu RynekPierwotny.pl pokazują, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku deweloperzy wprowadzili do sprzedaży łącznie niemal 23,6 tys. mieszkań, czyli o 120% więcej niż przed rokiem. W porównaniu z końcówką ubiegłego roku szczególnie imponujący wzrost oferty odnotowano we Wrocławiu – aż o 36% i w Poznaniu – o 32%! W Trójmieście oferta wzrosła o 28%, a w Warszawie – o 19%.

Zwiększona podaż mieszkań nie wypłynęła jednak na obniżenie cen średniej ceny za metr kwadratowy. Wręcz przeciwnie. W kwietniu tegorocznym liderem podwyżek był Poznań. Od początku roku średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań wzrosła w tym mieście aż o 7%, czyli najbardziej ze wszystkich metropolii. Na dalszych stopniach podium są Warszawa i Łódź z 5% wzrostem średniej ceny metra kwadratowego mieszkań w ofercie. W Krakowie średnia poszła w ciągu czterech miesięcy w górę o 4%, a we Wrocławiu – o 3%. Jedynie w Trójmieście średnia cena metra kwadratowego wszystkich mieszkań w ofercie jest taka sama jak w grudniu ubiegłego roku.

Czy na rynki mieszkaniowe wrócą promocje?

Specjaliści z GetHome.pl wskazują, że możliwości kupujących mieszkania na kredyt "nie są z gumy", a dodatkowo banki bardziej restrykcyjnie oceniają zdolność kredytową klientów. 

– Zaostrzająca się konkurencja na rynku może więc zmusić niektórych deweloperów do stosowania ukrytych obniżek cen. Innymi słowy, nie zmienią się one w deweloperskich cennikach. Za to za całkiem prawdopodobne są różnego rodzaju promocje, szczególnie w przypadku mniej popularnych lokalizacji – komentuje Marek Wielgo z GetHome.pl.

I dodaje, że pretekstem do takich obniżek może być objęcie nową ustawą deweloperską wszystkich lokali w ofercie firm deweloperskich. Stanie się to z dniem 1 lipca. Tego dnia zakończy się bowiem dwuletni okres przejściowy, w którym deweloperzy mogli sprzedawać mieszkania bez konieczności płacenia składek do Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG). Chodzi o mieszkania w inwestycjach, w których sprzedaż rozpoczęła się przed lipcem 2022 r.

- Jednak nie tylko obowiązek ubezpieczenia mieszkań w DFG może skłonić niektórych deweloperów, do ich promocyjnej sprzedaży. Odpadłoby im sporo problemów i ryzyk związanych z wdrażaniem nowych rozwiązań. Z kolei kupującym nowe mieszkania opłaca się poczekać do lipca, bo jeśli inwestycja jest objęta ochroną DFG, wówczas w pełni bezpieczny jest zakup nawet przysłowiowej dziury w ziemi – podkreśla ekspert.

Z ankiety portalu RynekPierwotny.pl i GetHome.pl, w której wzięło udział 30 firm deweloperskich wynika, że w najbliższych tygodniach co trzecia może zaproponować promocyjną sprzedaż mieszkań w inwestycjach rozpoczętych przed lipcem 2022 r. Promocje mogą dotyczyć m.in. ostatnich gotowych lokali w wybranych inwestycjach lub pojedynczych lokali, na które z różnych przyczyn nie ma chętnych, np. mają kiepski rozkład. 

ZOBACZ TEŻ: Miejskie mieszkania dla łódzkich studentów i absolwentów

Źródło: GetHome.pl

Strażacy włamali się mu do mieszkania. "Zastałem ziąb i wyłamane okno"