Przez niemal cały XX wiek Łódź była prężnym ośrodkiem kinematografii. Pierwszy pokaz filmowy w Łodzi odbył się 1 sierpnia 1896 roku w parku Helenów. 3 lata później bracia Władysław i Antoni Krzemińscy założyli w Łodzi pierwszy stały kinematograf na ziemiach polskich - Gabinet Iluzji przy ul. Piotrkowskiej 120. Wkrótce w mieście zaczęły powstawać kolejne iluzjony. Do najpopularniejszych należały Theatre Optiqe Parisienne przy ul. Piotrkowskiej 15, The Bio-Express przy ul. Zielonej 2 oraz Belle-Vue przy ul. Mikołajewskiej 40 (dzisiejsza ulica Sienkiewicza).
W 1908 roku wybudowano w Łodzi pierwszy budynek przeznaczony specjalnie na kino. Był to Odeon przy ul. Przejazd 2, czyli późniejsze kino Gdynia przy ul. Tuwima. Wkrótce powstały też kolejne kinematografy: Luna przy ul. Przejazd 1 oraz Casino przy ul. Piotrkowskiej 67.
W roku 1918 funkcjonowało w Łodzi 11 kin, m.in.: Arkadia przy ul. Piotrkowskiej 22, Urania u zbiegu ul Cegielnianej (Jaracza) i Piotrkowskiej, Corso przy ul. Zielonej 2 oraz Grand-Kino przy ul. Krótkiej 1 (Traugutta). Kina masowo powstawały także w innych miastach dzisiejszego województwa łódzkiego - w Pabianicach, Piotrkowie, Kutnie, Skierniewicach i Łowiczu. Nowo powstałe kina szybko przebiły popularnością teatry. W 1921 roku łódzkie kina odwiedziło 2,6 mln. osób, a w 1938 roku do kin wybrało się 6 mln widzów. W czasach PRL-u popularność kin w regionie łódzkim dalej rosła. Na początku lat 70. w Łodzi działał aż 35 kin, które dysponowały łącznie 12 tysiącami miejsc.
Choć trudno w to uwierzyć, w regionie łódzkim wciąż działają kina, których historia sięga początku ubiegłego stulecia. Wśród nich jest m.in. pierwsze kino w Polsce – choć od otwarcia Gabinet Iluzji braci Krzemińskich minęło już blisko 126 lat, w sali kinowej przy ul. Piotrkowskiej 120 w Łodzi wciąż można oglądać filmy.
W poniższej galerii znajdziecie prezentujemy najstarsze kina działające w woj. łódzkim:
Polecany artykuł: