
Hotel Stare Kino Cinema Residence w Łodzi
W 1899 roku przy ul. Piotrkowskiej 120 w Łodzi powstał pierwszy stały kinematograf na ziemiach polskich - Gabinet Iluzji braci Krzemińskich. Dziś w tym budynku funkcjonuje Hotel Stare Kino Cinema Residence.

Hotel Stare Kino Cinema Residence w Łodzi
O filmowej historii tego miejsca przypomina nawiązująca do filmów aranżacja wnętrz. Co najważniejsze jednak, w dawnej sali kinowej cały czas wyświetlane są filmy.

Kino Tatry w Łodzi
Łódzkie Kino Tatry to jedno z najstarszych, nieprzerwanie działających kin w Polsce. Otwarto je w 1907 roku w dawnej sali tanecznej. Początkowo funkcjonowało jako „Belle-Vue”, ale w kolejnych latach jego nazwa zmieniała się wielokrotnie. Przy ul. Sienkiewicza 40 działały „Moulin Rouge”, „Dolina Szwajcarska”, „Rakieta”, a w czasie okupacji „Mai”. Nazwa „Tatry” pojawiła się po drugiej wojnie światowej. Filmy wyświetlane były zarówno w liczącej niemal 600 miejsc sali, jak i w ogrodzie. W połowie lat 80. otwarto drugą, kameralną salę. Obecnie, ze względu na panujące w budynku warunki, Kino Tatry działa tylko od początku maja do końca października.

Kino Fenix w Łowiczu
Choć obecna odsłona łowickiego Feniksa działa od 2006 roku, jego historia sięga roku 1912, kiedy to powstało pierwsze kino w Łowiczu – „EOS”, założone przez Edmunda Aleksandra Schmidta i Aleksego Kobielskiego. Dzisiejszy Fenix jest bezpośrednim kontynuatorem tej ponad stuletniej tradycji.

Kino Fenix w Łowiczu
W 2014 roku, podczas gali 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, kino Fenix otrzymało Nagrodę PISF w kategorii „Kino” za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Obecnie w kinie jest 138 miejsc, ekran perełkowy oraz dźwięk dolby digital Na przełomie 2017 i 2018 roku powstała druga sala – studyjna - na 47 miejsc.

Kino Tomi w Pabianicach
Kino Tomi działa nieprzerwanie od 1926 roku w budynku przy ul. Gdańskiej 4 w Pabianicach. Początkowo nazywało się Kinematograf Miejski i Kinematograf Oświatowy i mieściło 700 osób. Podczas drugiej wojny światowej Kinematograf nosił szyld Kapitol, a po wojnie kino nazywało się Robotnik.

Kino Tomi w Pabianicach
W latach 90. kino kupił Tomasz Chmielewski i od tego czasu – na cześć właściciela – kino nazywa się Tomi. Budynek kina był kilkukrotnie remontowany, a dziś znajdziemy w nim dwie nowoczesna sale kinowe.

Kino Odeon w Koluszkach
Budynek kina w Koluszkach powstał w 1934 roku. Od tego czasu koluszkowskie kino wielokrotnie zmieniało nazwy – funkcjonowało jak Czary, Wolność czy Przodownik. Dzisiejszą nazwę nadano w latach 50. Dziś Odeon dzieli budynek z Miejskim Ośrodkiem Kultury.