Wybory

i

Autor: Archiwum serwisu

Wybory

Ponowne wybory burmistrza Brzezin odsuwają się w czasie. Kiedy głosowanie?

2024-07-10 11:15

Komisarz Wyborczy w Łodzi, złożyła wniosek o uzasadnienie postanowienia Sądu Okręgowego w Łodzi, którym ten wygasił mandat burmistrza Brzezin (Łódzkie) i nakazał ponowne głosowanie. Tym samym postanowienie nie uprawomocniło się, a ponowne wybory burmistrza odsuwają się w czasie.

"Agata Sobieszek-Krzywicka, Komisarz Wyborczy w Łodzi, złożyła wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia postanowienia sądu. Okoliczność ta uniemożliwiła uprawomocnienie się postanowienia w terminie siedmiu dni od jego ogłoszenia" - poinformował Ryszard Badio, wiceprezes Sądu Okręgowego w Łodzi. Sędzia Badio wyjaśnił, że po doręczeniu postanowienia wraz z uzasadnieniem, strona ma siedem dni na złożenie zażalenia.

Jeśli zażalenie nie wpłynie w terminie, lub Sąd Apelacyjny je oddali, sąd zawiadomi wojewodę o treści orzeczenia i procedura ponownego głosowania na burmistrza Brzezin ruszy z miejsca. Wyznaczony zostanie termin wyborów, ale tylko II tury i tylko z udziałem dwóch kandydatów.

W kwietniowych wyborach samorządowych w Brzezinach koło Łodzi o fotel burmistrza ubiegało się czworo kandydatów, w tym dwóch o imieniu Daniel - Daniel Szymczak i Daniel Nawrocki. Po ogłoszeniu wyborów okazało się, że do II tury przeszli Dariusz Guzek (wygrał wybory w II turze) i Ilona Skipior. Daniel Szymczak przegrał wejście do II tury zaledwie czterema głosami z Iloną Skipior, chociaż po przeliczeniu głosów miał ich o sto więcej niż zapisano później w protokole.

Daniel Szymczak złożył protest do Sądu Okręgowego w Łodzi, a ten nakazał ponowne przeliczenie głosów i protest Daniela Szymczaka uznał za zasadny. Jak się okazało, członkowie komisji pomylili kandydatów noszących to samo imię i błędnie przypisali im zebrane głosy. Według łódzkiego sądu do drugiej tury wyborów w Brzezinach przystąpili nie ci kandydaci, którzy zebrali największą liczbę głosów. Daniel Szymczak powinien otrzymać 1284 głosy, nie zaś jak zapisano w protokole 1184, a to stawiało go na drugim miejscu przed Iloną Skipior (1188 głosów).

Postanowieniem sądu z 2 lipca wybory burmistrza Brzezin zostały zatem unieważnione, a mandat burmistrza Dariusza Guzka wygaszony. Sąd nakazał też ponowne przeprowadzenie II tury wyborów burmistrza między Danielem Szymczakiem i wybranym już na burmistrza Dariuszem Guzkiem. Właśnie to postanowienie wciąż nie jest prawomocne.

W łódzkiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego dziennikarz PAP potwierdził, że KBW złożyło wniosek o sporządzenie uzasadnienia postanowienia, ale nie musi to oznaczać, że KBW złoży zażalenie.

Równolegle w Prokuraturze Rejonowej w Brzezinach toczy się postępowanie karne w sprawie o naruszenie przebiegu wyborów. Zastępca prokuratora rejonowego w Brzezinach poinformował, że przesłuchano już świadków, ale prokuratura nie podjęła jeszcze decyzji co do losów tego postępowania.

ZOBACZ TEŻ: Eurowybory w Łódzkiem. Tak głosowali mieszkańcy regionu

T. BOCHEŃSKI: BĘDĘ TO ROZWAŻAŁ, JEŻELI ZAPYTAJĄ MNIE O WYBORY PREZYDENCKIE