5 tysięcy dodatku do emerytury

i

Autor: Pixabay.com

Emerytura

Można dostać 5500 złotych dodatku do emerytury, ale trzeba spełnić jeden warunek

2023-09-21 15:34

Część emerytów może otrzymać dodatek w kwocie ponad 5 tysięcy złotych! Należy się on jednak ściśle określonej grupie ludzi. Jest jeden warunek, który trzeba spełnić, by dostać te pieniądze. Świadczenie pobiera obecnie 2689 osób i jest wypłacane dożywotnio.

5500 zł dodatku do emerytury

Warto cieszyć się dobrym zdrowiem. Seniorzy, którzy dożyją setnych urodzin mogą liczyć na specjalną premię za wiek. Mowa o świadczeniu honorowym wypłacanym przez ZUS

Wysokość premii za wiek jest różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Od 1 marca 2023 r. do końca lutego 2023 r. dla wszystkich nowych stulatków świadczenie wynosiło 4944,79 zł brutto. 1 marca 2023 roku zostało zwaloryzowane. Wzrosło o 595,46 zł, czyli wynosi dokładnie 5540,25 zł.  

- Raz przyznana dodatkowa emerytura nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co miesiąc, wraz z emeryturą czy rentą.

Świadczenie honorowe. Komu przysługuje?

Honorowa premia za wiek przysługuje każdemu stulatkowi. Świadczenie wypłacane jest z urzędu. Co ważne, może je otrzymać również senior, który nie pobiera świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub z innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku w ZUS.

Obecnie świadczenie honorowe pobiera 2689 osób (dane z listopada 2022 r.). W województwie łódzkim świadczenie honorowe pobiera obecnie 175 osób - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W gronie stulatków przeważają kobiety – jest ich 152, natomiast mężczyzn jedynie 23.

Kobieta w najbardziej zaawansowanym wieku, pobierająca świadczenia z ZUS w województwie łódzkim, pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Pabianicach i ma 106 lat i 9 miesięcy, natomiast najstarszy mężczyzna pochodzi z Łodzi; ma 104 lata i 2 miesiące.

- Szacuje się, że w okresie od 1 marca do końca lutego przyszłego roku w województwie łódzkim może przybyć 128 stulatków - podała rzeczniczka łódzkiego ZUS Monika Kiełczyńska.

Dożyli ponad 100 lat. Ciotka Olbrychskiego i znany ksiądz. Niezapomniani