Ponad 68 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów na wynajętych posesjach. Zatrzymano 4 osoby

i

Autor: CBŚP

Ponad 68 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów na wynajętych posesjach. Zatrzymano 4 osoby

2022-12-09 14:57

CBŚP zatrzymało 4 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej sprowadzającej nielegalnie do Polski niebezpieczne śmieci. Jak ustalono, w kilku województwach znajdowało się ponad 68 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów, które trafiły na prywatne posesje. Legalna utylizacja odpadów kosztowałaby ponad 350 mln złotych!

Nielegalne odpady w kilku województwach, w tym w łódzkim

Funkcjonariusze CBŚP, KAS, WIOŚ i prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Łodzi ustalili, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykonano ponad 3 tysięcy transportów z ponad 68 tysiącami ton niebezpiecznych odpadów, które porzucono na wynajętych posesjach w kilku województwach. Szacunkowy koszt legalnej utylizacji tego typu odpadów wyniosłaby ponad 350 mln zł. To ogromne zagrożenie dla środowiska, ponieważ takie działania mogły zagrozić ludziom i zwierzętom oraz doprowadzić do skażenia gruntów i wód. 

Transport nielegalnych odpadów. Zatrzymano cztery osoby

Funkcjonariusze zatrzymali już  4 osoby, które w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi usłyszały m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również prania pieniędzy, posługiwania się nierzetelnymi fakturami, popełniania przestępstw skarbowych oraz spowodowanie zagrożenia dla ludzi i środowiska poprzez nieodpowiednie postępowanie z odpadami.

Decyzją sądu wszystkie osoby zostały tymczasowo aresztowanie, a na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono także mienie o wartości ponad 3 milionów złotych.

Wcześniej aresztowano już w związku z tą sprawą trzech mężczyzn i kobietę, a zarzuty postawiono jeszcze pięciu innym osobom.

Pożar przy Wileńskiej w Łodzi