Sławosz Uznański-Wiśniewski przekroczył półmetek misji. POLSA informuje o postępach eksperymentów na ISS

2025-07-04 8:07

Sławosz Uznański-Wiśniewski kontynuuje swoją misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak poinformowała Polska Agencja Kosmiczna, do tej pory zrealizowano już 52,9% zaplanowanych eksperymentów. Co czeka drugiego Polaka w kosmosie w piątek, 4 lipca? Wyjaśniamy.

Sławosz

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

Polak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zrealizowano już ponad połowę eksperymentów

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na półmetku swojej historycznej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polska Agencja Kosmiczna poinformowała, że do tej pory zrealizowano już 52,9% zadań zaplanowanych dla polskiego astronauty. 

"Od momentu zadokowania na ISS 26 czerwca, astronauci wykonali już około 113 okrążeń wokół Ziemi, pokonując dystans ponad 4,6 mln km! To odległość niemal 12 razy większa niż między Ziemią a Księżycem" – informuje Axiom, firma odpowiedzialna za realizację misji.

W czwartek astronauci mieli zasłużony dzień wolny, aby odpocząć i porozmawiać z bliskimi na Ziemi.

Polskie eksperymenty na ISS. Co zaplanowano na piątek? 

Fani kosmosu mają powód do radości. W piątek, o godzinie 10:41 CEST, odbędzie się transmisja na żywo z połączenia Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Uniwersytetem Wrocławskim w ramach programu ARISS. Całe wydarzenie, trwające około 3 godzin, będzie transmitowane na YouTube. Będzie to kolejna wyjątkowa okazja, aby posłuchać o wrażeniach polskiego astronauty z pierwszej ręki!

Oprócz tego, w piątek odbędzie się kolejna sesja zbierania danych w ramach eksperymentu AstroMentalHealth, dotyczącego dobrostanu astronautów. Kontynuowane będą również prace nad badaniem Mxene in LEO, sprawdzającym działanie pulsometrów z czujnikami z nanomateriałów.

Axiom-4. Historyczna misja i międzynarodowa współpraca

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego to wielka szansa na przeprowadzenie ważnych badań naukowych. Polski astronauta w ostatnich dniach testował chociażby system mierzenia hałasu w ramach eksperymentu Wireless Acoustics.

"Technologia ta może poprawić zdrowie astronautów i pomóc w projektowaniu przyszłych statków kosmicznych" – podkreśla Axiom.

Axiom podkreśla, że obecna misja ma charakter historyczny, ponieważ po raz pierwszy na pokładzie ISS pracują astronauci z Indii, Polski i Węgier.

"Misja symbolizuje powrót tych krajów do załogowych lotów kosmicznych po ponad czterdziestu latach. Załoga AX-4 w ciągu dwóch tygodni przeprowadza ponad 60 eksperymentów, co świadczy o rosnącej roli współpracy komercyjnej i międzynarodowej w badaniu kosmosu" – czytamy w komunikacie.

Pobrali się w styczniu 2025 r.! Zobaczcie zdjęcia ze ślubu Aleksandry i Sławosza Uznańskich-Wiśniewskich