Politechnika Łódzka

i

Autor: mat. PŁ

Politechnika Łódzka otwiera nowy kierunek! [SZCZEGÓŁY]

2020-06-26 16:38

Zdobędą kompetencje informatyczne i poznają najnowocześniejsze technologie. Politechnika Łódzka otwiera nowy kierunek studiów. ​Modelling and Data Science będzie prowadzony całkowicie w języku angielskim.

Politechnika Łódzka proponuje nowy kierunek na studiach pierwszego stopnia MODELLING AND DATA SCIENCE, pozwalający zdobyć jedne z najbardziej pożądanych kompetencji w XXI wieku.

Kierunek Modelling and Data Science będzie prowadzony całkowicie w języku angielskim. Jego studenci dołączą do grona osób kształcących się w IFE, którego absolwenci są poszukiwani w Polsce i na świecie. Program prowadzony będzie przez dwa wydziały mające znakomicie przygotowaną kadrę i laboratoria wyposażone w najnowszy sprzęt. Są to: Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej oraz Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.

- Przygotowując program myśleliśmy o osobach, które chcą pracować w sektorze informatycznym i poznać najnowocześniejsze technologie, które ukształtują świat najbliższej przyszłości: uczenie maszynowe, przemysł 4.0, komputery kwantowe – mówi dr hab. inż. Maciej Dems, przewodniczący Rady Kierunku Studiów Modelling and Data Science.

Studia pozwolą zdobyć umiejętności w zakresie nauki o danych (data science) i modelowania komputerowego wykorzystującego zarówno dane, jak i fundamentalne reguły rządzące światem.

- Absolwenci będą mieć zaawansowane kompetencje informatyczne uzupełnione m.in. o wiedzę symulacje komputerowe, fizykę współczesną, fotonikę, technologie laserowe i obliczenia kwantowe – dodaje dr hab. inż. Maciej Dems. – Wykształcimy ludzi o szerokich horyzontach, ukształtowanych poprzez kursy z tych dziedzin nauki, w których analiza danych odgrywa istotną rolę, a także zajęcia z umiejętności miękkich, np. pracy zespołowej.

Studenci uczyć się będą nie przez „zakuwanie”, ale realizując coraz bardziej zaawansowane projekty. Poznają metody pracy z dużymi zbiorami danych oraz podstawy sztucznej inteligencji. Nauczą się programować w nowoczesnych językach Python oraz C++. Zobaczą najnowocześniejsze technologie, które dla wielu osób jeszcze dziś brzmią jak science-fiction (cyfrowy bliźniak, komputery kwantowe, technologie fotoniczne) i będą potrafili je wykorzystać.
Zainteresowanie absolwentami Modelling and Data Science wyraziło już wiele firm. Należą do nich m.in.: Ericsson, TomTom, Corning, BeNeering, BioNanoPark. Data Scientist określany jest jako jeden z najbardziej perspektywicznych i lukratywnych zawodów XXI wieku.

- Przygotowujemy naszych absolwentów do pracy w tak dziś poszukiwanych zawodach jak analityk danych, specjalista ds. modelowania, inżynier danych. Dobrze odnajdą się także w przyszłości, w zawodach, których jeszcze nie znamy, ale które na pewno pojawią się wraz z rozwojem technologii, który tak dziś przyspiesza – mówi dr hab. inż. Maciej Dems.

Szczegółowe informacje na temat kierunków na nowy rok akademicki znajdziecie na facebookowej stronie: REKRUTACJA PŁ