Szykuje się rewolucja w L4. Może być płatne nawet w 100 procentach! Rozważamy zmiany

i

Autor: Freepik

Zdrowie

Polacy na L4. Zaskakujące dane o zwolnieniach lekarskich

2024-11-05 15:27

41 proc. Polaków korzysta ze zwolnień lekarskich – wynika z najnowszego raportu „Łączy nas zdrowie”. Badania pokazują, że podejście do brania L4 znacząco różni się w zależności od wieku pracowników. Z tego prawa szczególnie korzystają zetki.

Polacy na L4. Zaskakujące dane o zwolnieniach lekarskich

W 2023 roku 4 na 10 Polaków wzięło zwolnienie lekarskie. Najczęściej idziemy na L4 na 10 dni (24 proc.). Dłuższe nieobecności, od 11 do 15 dni, dotyczyły 8 proc. osób, a niemal miesiąc na zwolnieniu spędziła 1 na 10 osób. Co drugi pracownik nie brał zwolnienia w ogóle (51 proc.). Takie dane przynosi najnowszy raport enel-med „Łączy nas zdrowie”.

Spore rozbieżności w podejściu do L4 widać między pokoleniami. Z prawa do zwolnienia lekarskiego zdecydowanie częściej korzystają najmłodsi pracownicy, do 30 roku życia, niż bardziej doświadczeni koledzy powyżej 50 lat. Różnica to aż 55 proc. do 36 proc.

Dane wyraźnie pokazują, że zetki preferują krótsze zwolnienia – do 5 dni, podczas gdy silversi przebywają najczęściej na zwolnieniu lekarskim ponad 15 dni.

– Dla najmłodszych praca jest tylko jedną ze składowych udanego życia, a dbałość o własne zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, znajduje się na szczycie wyznawanych wartości. Stąd częstsze korzystanie ze zwolnień lekarskich w sytuacjach, w których pokolenie silversów stawia się na stanowisku pracy. Przedstawiciele starszego pokolenia nauczyli się samemu radzić z drobnymi problemami zdrowotnymi i nawet nie kontaktują się w przypadku ich wystąpienia z lekarzem, podejmując się samoleczenia. Zetki potrzebują w tym zakresie częstszego wsparcia fachowych pracowników medycznych. Z kolei silversi częściej korzystają z dłuższych zwolnień, co niewątpliwie wynika ze wzrastającej wraz z wiekiem zapadalności na poważniejsze choroby, wymagające pogłębionej diagnostyki, leczenia czy rehabilitacji – komentuje lekarz internista Krzy

sztof Urban

Praktyka lekarska pokazuje jednak, że częstotliwość zwolnień wydawanych z powodu infekcji może być w obu grupach zbliżona.

- Wśród silversów więcej jest zwolnień związanych z przewlekłymi chorobami m.in. układu ruchu, krążenia czy układu nerwowego. Wśród młodszych pacjentów dominują ostre zachorowania – urazy, ostre zespoły bólowe, w tym związane z cyklem miesiączkowym, zaburzenia lękowe i depresyjne – wyjaśnia internista.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:

Więcej L4 z powodów psychicznych

W ostatnich latach coraz więcej pracowników zmaga się z problemami natury psychicznej, co znacząco wpływa na ich absencję w pracy. Jak wynika z raportu enel-med, 8 proc. zatrudnionych jako przyczynę swojej nieobecności wskazało depresję, stres lub inne dolegliwości psychiczne.

Wydaje się to niewielki odsetek biorąc pod uwagę, że 54 proc. Polaków bierze L4 z powodu przeziębienia czy infekcji wirusowych. Jednak warto zwrócić uwagę, że przyczyny związane z dobrostanem psychicznym niemal dwa razy częściej dotyczą najmłodszych pracowników niż ich starszych kolegów. 9 proc. zetek przyznało, że korzystało ze zwolnienia lekarskiego z powodu problemów psychicznych, w porównaniu do 5 proc. silversów.

Rosnące zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i psychiatryczną w Polsce staje się coraz bardziej widoczne. Jak wynika z wewnętrznych statystyk centrum medycznego enel-med, liczba konsultacji dorosłych Polaków u psychologów i psychiatrów w pierwszej połowie 2024 roku była wyższa o 60% w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku.

Absencję można zmniejszyć. Pracownicy wskazali sposób

Pracownicy jasno wskazują na działania, które mogłyby ograniczyć ich absencję. Największa grupa (39 proc.) chciałaby dodatkowych dni wolnych, dla 38 proc. kluczowe są bardziej rozbudowane pakiety medyczne, a 18 proc. pracowników chciałoby korzystać z kart sportowych. I tutaj ponownie warto zwrócić uwagę na różnice pokoleniowe wśród pracowników.

Raport „Łączy nas zdrowie” pokazuje, że zetki najbardziej doceniłyby dodatkowe dni wolne (41 proc.), podczas gdy silversi rozbudowane pakiety medyczne (43 proc.). Dla młodszych większe znaczenie mają akcje wspierające równowagę między pracą a życiem prywatnym (26 proc. vs. 16 proc. wśród silversów). I ponownie młodsi Polacy zdecydowanie częściej niż ich bardziej doświadczeni koledzy zwracają uwagę na większy dostęp do psychologa (23 proc. vs. 10 proc. wśród silversów).

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak zadbać o zdrowie swojej głowy?

Więcej pieniędzy za zwolnienie lekarskie! Nowe zasady L4 już w Sejmie