Lewe zwolnienia lekarskie. Tak Polacy oszukują z L4
Portal LiveCareer zapytał 1173 Polaków o nadużywanie zwolnień lekarskich. 32 proc. badanych przyznaje otwarcie, że zdarzyło im się pójść na zwolnienie lekarskie, mimo dobrego stanu zdrowia.
- Najczęściej kłamią mężczyźni oraz osoby do 25. roku życia (w obu tych grupach odpowiedź twierdzącą wskazało 40% badanych) – podaje LiveCareer. - Ponadto aż 66% ankietowanych zna kogoś, kto wziął L4, mimo że był zdolny do pracy. A 35% z nich twierdzi, że ten czyn można usprawiedliwić — chociażby zmęczeniem, krótkimi urlopami, kiepskimi warunkami pracy czy sprawami do załatwienia (39% badanych, którzy znają taką osobę, oceniło jej zachowanie negatywnie, a 26% nie ma na ten temat zdania).
Ankietowani wskazali także, z jakich powodów najczęściej brali zwolnienie lekarskie "niezgodnie z przeznaczeniem". Najczęściej udzielana odpowiedź to potrzeba odpoczynku. Tę opcję zaznaczyło 35 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazły się złe relacje z szefem (14 proc.), a podium zamykają problemy rodzinne (14 proc.). 10 proc. respondentów jako przyczynę oszukiwania z L4 wskazało stres związany z obowiązkami w pracy. Kolejne powody to złe relacje ze współpracownikami (6 proc.), dodatkowe obowiązki poza pracą (6 proc.), nielubienie swojej pracy (5 proc.). Wśród pozostałych odpowiedzi podały także: kiepski nastrój, niska pensja, wypowiedzenie umowy przez pracodawcę oraz odmowa udzielenia urlopu.
W jaki sposób „załatwiamy” sobie lewe zwolnienia lekarskie? O to także zapytał LiveCareer w czasie badania. Aż 43 respondentów przyznało się do symulowania choroby przed lekarzem. Kolejne 31 proc. stwierdziło, że lekarz wystawił im L4 bez robienia badań i zadawania pytań, a 12 proc. wskazało, że lekarz był członkiem ich rodziny lub znajomym. Około 5 proc. pracowników, którzy udawali chorych, przyznało się do wręczenia lekarzowi łapówki.
Z badania płyną także optymistyczne dla ZUS prognozy. Znaczna część Polaków – bo aż 69 proc. - nie planuje w przyszłości korzystać z lewych zwolnień lekarskich, a prawie 64 proc. badanych ma megatywną opinię o korzystaniu ze zwolnień lekarskich, gdy jest się zdolnym do pracy.