Na łódzkim Widzewie działa już pierwsza mobilna łaźnia dla osób bezdomnych. Dwa specjalnie zaprojektowane kontenery o łącznej powierzchni ok. 30 mkw stanęły przy al. Piłsudskiego 119, w pobliżu skrzyżowania z ul. Sarnią (tuż przy funkcjonującej w okresie jesienno-zimowym Świetlicy dla Osób Bezdomnych).
- We wszystkich schroniskach i noclegowniach funkcjonujących na terenie Łodzi znajdują się łazienki, z których osoby w kryzysie bezdomnością mogą swobodnie korzystać - mówi Piotr Kowalski, p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. - Cały czas jest jednak taka grupa osób, które mimo posiadanej możliwości skorzystania ze wsparcia w postaci placówki, podejmuje decyzje o przebywaniu w przestrzeni publicznej, czyli na przykład w pustostanach lub na ulicach. Zależy nam, by także tym osobom zapewnić higieniczny sposób życia.
Mobilna łaźnia, która stanęła na Widzewie, podzielona jest na część sanitarną oraz pralniczą. W części sanitarnej znalazły się dwa prysznice, umywalka, toaleta, lustro i suszarka do włosów. Z kolei w części pralniczej bezdomni będę mieli do dyspozycji poczekalnię, pralkę, suszarkę do ubrań, a także magazyn z ubraniami, ręcznikami oraz artykułami higienicznymi i chemicznymi. Na co dzień opiekę nad łaźnią przy al. Piłsudskiego będą sprawowały cztery osoby, które będą m.in. pomagały w korzystaniu z łaźni osobom niepełnosprawnym.
Na początek łaźnia będzie otwarta od poniedziałku do soboty, w godz. 8 - 15. Jeśli zajdzie taka potrzeba, godziny jej funkcjonowania zostaną zmienione. Osoby, które zechcą skorzystać z łaźni, będą musiały się wcześniej zapisać. Będą mogły to zrobić w miejscu funkcjonowania łaźni przy al. Piłsudskiego 119 (w godzinach jej otwarcia), podczas coniedzielnych spotkań grupy „Zupa na Pietrynie”, w siedzibie Centrum Służby Rodzinie przy ul. Broniewskiego 1a, w Punkcie Pomocy Charytatywnej prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul. Wólczańskiej 108 oraz u łódzkich streetworkerów. Każda zapisana osoba otrzyma bilet z dokładnym adresem łaźni, mapką dojazdu, a także datą i godziną zaplanowanej wizyty. Limit czasu na skorzystanie z łaźni przez jedną osobę wynosi 45 minut (w tym 30 minut na prysznic i 15 minut na posprzątanie i przebranie się). Osoby korzystające z poczekalni, czyli np. czekające na pranie i wysuszenie ubrań, będą mogły napić się dodatkowo ciepłej herbaty.
Opiekę nad łaźnią sprawują Stowarzyszenie Missio Quotidiana, którego główną formą działalności jest obecnie akcja „Zupa na Pietrynie” oraz Centrum Służby Rodzinie.
- Osoby w kryzysie bezdomności nie mają na co dzień dostępu do łazienki, pralki i bieżącej wody, czyli do zaspokajania podstawowych potrzeb - mówi ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie. - Nowo otwarta łaźnia to ważny punkt na mapie Łodzi. To wyciągnięcie ręki do potrzebującego, przywrócenie mu poczucia godności, akceptacji oraz miłości bliźniego.
Polecany artykuł:
Kolejna mobilna łaźnia pojawi się wkrótce na Bałutach. Koszt dwóch mobilnych łaźni dla bezdomnych (zakup kontenerów dla dwóch lokalizacji oraz roczny koszt ich funkcjonowania i opieki nad nimi) to ok. 700 tys. zł.
- Miasto Łódź udziela wsparcia osobom w kryzysie bezdomności na wiele sposobów - podkreśla Paweł Bliźniuk, p.o. dyrektora Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ - Do dyspozycji są cztery schroniska i noclegownia, Punkt Pomocy Charytatywnej prowadzony na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji, a w sezonie jesienno-zimowym „autobus dla bezdomnych i potrzebujących” oraz Świetlica dla Osób Bezdomnych. Są także streetworkerzy zatrudnieni w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi zajmujący się specjalistyczną pomocą na rzecz bezdomnych żyjący w przestrzeni publicznej. Staramy się cały czas rozbudowywać tę pomoc, stąd nowa forma wsparcia w postaci łaźni.