Różowa Skrzyneczka. O co chodzi w akcji?
Jak wynika z badań Kulczyk Foundation, 21procent uczennic opuszcza lekcji z powodu brakupodpaski, a 10 procent nie wychodzi z tego powodu z domu!
Akcja Różowej Skrzyneczki to nic innego niż bezpłatne środki higieny osobistej (podpaski i tampony), z których w nagłych przypadkach mogą skorzystać kobiety w czasie menstruacji. Szczególnie pomocne są osobom młodym, które wstydzą się jeszcze otwarcie mówić o swoich potrzebach.
Obecnie w całej Polsce znajdują się ponad 10 tysięcy miejsc zaopatrzonych w Różowe Skrzyneczki. Są to przede wszystkim placówki medyczne, szkoły i uczelnie.
Fundacja Różowa Skrzyneczka od lat walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Zabiega również o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.
Orientarium ZOO Łódź dołącza do akcji Różowa Skrzyneczka. Gdzie jeszcze znajdziemy je w Łodzi?
Również w samej Łodzi możemy znaleźć punkty, w których dostępne jest Różowa Skrzyneczka. Teraz dołączyło do nich Orientarium ZOO Łódź. Na terenie ogrodu zoologicznego we wszystkich damskich toaletach znajdziecie więc skrzyneczki zaopatrzone w środki higieniczne.
Poza tym, Różowe Skrzyneczki w Łodzi znajdziemy również między innymi w takich miejscach jak:
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
W placówkach MOPS w Łodzi znajduje się 20 różowych skrzyneczek. Można je napotkać wszędzie tam, gdzie po pomoc zgłaszają się mieszkańcy, a więc w Punktach Pracy Socjalnej - przy ul. Dąbrowskiego 33, ul. 10 Lutego 7/9, ul. Marynarskiej 37, ul. Olimpijskiej 7, ul. Paderewskiego 47, ul. Rybnej 18, ul. Sacharowa 21a, ul. Senatorskiej 4, ul. Sprinterów 11, ul. Tokarzewskiego 53, ul. Tuwima 35, ul. Wielkopolskiej 53 oraz ul. Zbocze 2a, al. Piłsudskiego 154, a także w Wydziale Przeciwdziałania Przemocy Domowej przy ul. Tramwajowej 21.
- Miejskie Centra Medyczne
Od 2021 roku pacjentki Miejskich Centrów Medycznych mogą korzystać z różowych skrzyneczek. Zostały one umieszczone w przychodniach, w których są poradnie ginekologiczne.
MCM Bałuty:
- poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Nastrojowej 10,
- poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Muraskiej 4.
MCM Górna:
- poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Felińskiego 7,
- poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Cieszkowskiego 6,
- poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Odrzańskiej 29,
- poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Rzgowskiej 170.
MCM Polesie:
- poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Kasprzaka 27,
- poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Wileńskiej 25,
- poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Maratońskiej 71.
MCM Widzew:
- poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Elsnera 19,
- poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Piłsudskiego 157.
MCM Jonscher:
- poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Leczniczej 6,
- poradnia ginekologiczna przy ul. Milionowej 14.
CM im. Rydygiera
- Gabinet Profilaktyki Intymnej przy ul. Zachodniej 60.
- Urząd Miasta Łodzi
- ul. Piotrkowska 110 (Łódzkie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami).
- Łódzkie placówki edukacyjne
W walce z ubóstwem menstruacyjnym udział bierze też około 170 łódzkich placówek edukacyjnych, w tym wszystkie szkoły podstawowe. "Różowe skrzyneczki" zostały zakupione między innymi dzięki środkom przekazanym przez UNICEF. Dodatkowo, w sytuacji nagłej potrzeby uczennice mogą w każdej chwili zwrócić się o pomoc do pedagoga szkolnego lub pielęgniarki. Specjaliści zatrudnieni w szkołach dysponują produktami higieny osobistej i dyskretnie udzielają wsparcia dziewczętom w czasie menstruacji.