Inwestycja obejmie połowę obecnego terenu ZOO. Nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery zajmą powierzchnię kilku pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Do tego powstanie zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne o powierzchni ok. 20 tysięcy metrów kwadratowych. Objętość największego zbiornika wodnego wyniesie 2500 m3, a jego głębokość - 6 m.
- Budowa Orientarium pozwoli na łączenie ze sobą ekspozycji, dzięki czemu powstaną obszerne wybiegi i woliery. Takie rozwiązania dają możliwość utrzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. To daje im swobodę zachowań, a zwiedzającym możliwość obserwacji zwierząt w warunkach jak najbliższych naturze. Ponadto nowy obiekt będzie dostępny dla zwiedzających cały rok i zwierzęta nie biedą musiały w okresie chłodu być przenoszone na zaplecze hodowlane - zapowiada Tomasz Jóźwik, wiceprezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.
Nowe gatunki zwierząt w ZOO
Inwestycja pozwoli pojawić się w łódzkim ogrodzie zoologicznym nowym gatunkom zwierząt, między innymi orangutanom sumatrzańskim, anoa, krokodylom gawialowym, rekinom i płaszczkom. Ogród będzie też kontynuował hodowlę posiadanych już gatunków: słoni indyjskich, makaków, gibonów, langurów i niedźwiedzi malajskich.
Co czeka nas w łódzki Orientarium?
Orientarium składa się z dwóch części – strefy wejściowo-konferencyjnej oraz strefy ekspozycyjnej. W pawilonie wejściowym znajduje się nowoczesna, w pełni wyposażona sala konferencyjna. Dzięki temu w Orientarium będzie można organizować różnego rodzaju eventy, konferencje czy targi.
Strefa ekspozycyjna podzielona jest na cztery części:
Strefa 1. Indie - Słonie indyjskie
Komfortowe wybiegi zewnętrzne oraz wewnętrzny wybieg z basenem o powierzchni 2000 metrów kwadratowych umożliwi hodowlę słoni indyjskich. Na zewnątrz słoniom będą towarzyszyć mniejsze ssaki kopytne.
W tej strefie zamieszkał już pierwszy lokator – jeden z największych słoni indyjskich w Europie – Aleksander. Wkrótce dołączą do niego 2 kolejne słonie, a w przyszłości w Orientarium zamieszka ich jeszcze więcej. Docelowo nawet 10 osobników.
Strefa 2. Celebes
W tej części znajdują się dwa wybiegi. Na pierwszym z nich pojawią się bawoły anoa, czyli najmniejszy gatunek bawoła. Gatunek ten pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Bawoły mają zarówno wybieg wewnętrzny, jak zewnętrzny. Na drugim wybiegu będą makaki wanderu i makaki czubate. Podobnie jak bawoły, mają swój własny wybieg zewnętrzny, jak i wewnętrzny.
Strefa 3. Strefa wodna
Ta część dedykowana jest miłośnikom wodnych ekspozycji. Znajduje się tutaj podwodny tunel o długości 26 metrów. W basenie głównym pojawią się między innymi rekiny i płaszczki. Tuż obok powstaje basen z rafą koralową oraz mniejsze akwaria. We wszystkich akwariach będzie kilkadziesiąt różnych gatunków ryb i morskich stworzeń. W mniejszych zbiornikach już pojawiają się pierwsze ryby, między innymi koniki morskie.
Strefa 4. Wyspy Sundajskie - Królestwo kilku gatunków zwierząt
Królestwo kilku gatunków zwierząt. Tu znajdzie się 6 wybiegów. Na pierwszym pojawią się krokodyle gawialowe – para, która przyjedzie z ogrodu zoologicznego w Czechach. To duże osobniki – dorosłe zwierzęta osiągają długość ok. 5-6 metrów. Na kolejnym wybiegu zamieszkają orangutany. Na początek przyjadą do Łodzi 3 osobniki. Kolejny wybieg zajmą gibony, następny langury i kolejny – binturongi (kotoniedźwiedzie). Każdy z tych gatunków (oprócz gawiali) będzie miał wybieg zewnętrzny. Na zewnątrz w miarę możliwości ZOO ma w planie łączyć ze sobą różne gatunki małp. Na ostatnim wybiegu w tej strefie pojawi się para niedźwiedzi malajskich. Pomiędzy wybiegiem niedźwiedzi i binturongów będzie niewielkie akwarium słodkowodne, w którym zamieszkają między innymi sumy i wężogłowy. Co ciekawe, w słoniarni i w strefie wysp sundajskich będą wolno latały ptaki, między innymi szpaki balijskie, bilbile zbroczone czy sroczki białożytne.
Nie zapominajmy o roślinach! A tych będzie w Orientarium sporo
Ważną częścią Orientarium jest roślinność. Zakończyło się nasadzanie roślin sprowadzonych z Dalekiego Wschodu, między innymi 3 tysięcy egzotycznych drzew i krzewów oraz 14 tysięcy pnączy.
Dużą część zieleni zamontowano na specjalnych, podwieszanych konstrukcjach. Powstały tak zwane zielone ściany (ok. 500 metrów kwadratowych), a na zewnętrznych budynkach i tarasach pojawiły się zielone dachy. Warto przy tej okazji przypomnieć również o dachu Orientarium, który ma powierzchnię kilku boisk piłkarskich. Na nim również możemy spodziewać się specjalnej roślinności, która będzie częściowo zatrzymywać wodę deszczową. I ta woda będzie wykorzystywana do podlewania roślin wewnątrz. Zbiorniki retencyjne zmieszczą 70 tysięcy litrów wody, która wystarczy na półtora miesiąca podlewania roślin wewnątrz.
Na stronie łódzkiego ZOO można znaleźć filmy i zdjęcia z postępu prac oraz wizualizacje projektu: https://www.zoo.lodz.pl/orientarium/wizualizacje/ .
Zapraszamy do konkursu!
Na stronie www.zoolodz.eska.pl każdy z Was może wziąć udział w konkursie i wygrać wejściówki do Orientarium. A jest o co powalczyć! Dla trzech osób, które udzielą najbardziej kreatywnej odpowiedzi na pytanie konkursowe czekają: bilety rodzinne (2 osoby dorosłe + 2 dzieci) - zwiedzanie Orientarium z przewodnikiem przed oficjalnym otwarciem. Brzmi nieźle, prawda? Na tym jednak nie koniec, bo mamy również przygotowanych 10 nagród pocieszenia, czyli podwójne zaproszenia (2 osoby dorosłe) na zwiedzanie Orientarium po oficjalnym otwarciu. Także śpieszcie się, bo konkurs trwa tylko do 29 sierpnia.
Więcej informacji znajdziecie >>tutaj<<
Artykuł sponsorowany