Ryczałt energetyczny po waloryzacji. Ile teraz wynosi?
Poza emeryturami i rentami, ZUS wypłaca wiele różnych dodatków, które mogą podreperować domowy budżet seniorów. Jednym z takich dodatków jest ryczałt energetyczny, skierowany do emerytów posiadających status kombatantów lub wdowców po takich osobach. Świadczenie ma pomóc seniorom obniżyć koszty opłat za prąd i ogrzewanie.
Podobnie jak świadczenia emerytalne, również dodatki podlegają corocznym waloryzacjom. Wysokość ryczałtu energetycznego co roku ogłasza w formie komunikatu Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Od 1 marca 2024 świadczenie zanotowało dużą podwyżkę. Wrosło z 255,17 zł do 299,82 zł miesięcznie.
Polecany artykuł:
To może otrzymać ryczałt energetyczny?
Jak podaje ZUS, ryczałt energetyczny przysługuje:
- kombatantom i innym osobom uprawnionym,
- żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych,
- wdowom lub wdowcom i zarazem emerytom lub rencistom, pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
- wdowom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierającym emeryturę lub rentę.
Żeby otrzymać dodatek w kwocie 299 złotych, trzeba złożyć wniosek ZUS-ERK, który dostępny jest w placówkach lub na stronie www.zus.pl.
Do wniosku należy dołączyć decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzającą okresy działalności kombatanckiej oraz potwierdzającą uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów lub wdowców.
W przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych potrzebne jest zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia. Natomiast w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych należy dołączyć zaświadczenie właściwego organu wojskowego.