Na ścianie kamienicy przy ul. Struga 17 w Łodzi można podziwiać nową mozaikę z ceramicznych kafli. Mozaika zatytułowana „Cztery Strony” ma ponad 100 mkw. powierzchni i powstawała przez ponad 4 tygodnie.
- Zrealizowanie w przestrzeni miejskiej Łodzi klasycznej mozaiki ceramicznej mieliśmy już w planach od dłuższego czasu. To technika niezwykle szlachetna, w Polsce popularna głównie w latach 70. i 80., dziś lekko zapomniana, ale zdecydowanie warta ponownego zaprezentowania - mówi Michał Bieżyński, kurator projektu z ramienia Łódzkiego Centrum Wydarzeń. - Znalezienie i zdobycie zgód na odpowiednią ścianę, która spełniałaby niezbędne założenia przy tego typu realizacji, nie było łatwym zadaniem i zajęło kilka miesięcy.
Autorem mozaiki jest Otecki, czyli Wojciech Kołacz - jeden z najciekawszych street-artystów w Polsce. Jego murale można oglądać m.in. w takich miastach jak Helsinki, Buffalo, Breda, Lille, Lyon, Besancon, Drezno, Koszyce, Wrocław, Katowice, Warszawa czy Gdańsk. Łodzianom jest znany z muralu, który w 2012 roku stworzył na ścianie budynku przy ulicy Rybnej 2/4.
Polecany artykuł:
- W projekcie mozaiki formy botaniczne przeplatają się z figurami czterech postaci - tłumaczy autor projektu. - Mają one zamknięte oczy, co symbolizuje wycofanie się ze świata zmysłów i wejście w głąb. Choć to co w nas wewnętrzne nie jest widoczne, to stanowi kompas naszych zachowań, nadaje im kierunek. Dwie twarze skierowane są w dół, dwie w górę, co sugeruje pewną harmonię. Patrzenie w górę to nadzieja, wdzięczność inspiracja, odwaga, ale też pycha czy zamyślenie, natomiast patrzenie w dół to pokora i smutek, ale jednocześnie koncentracja, skupienie czy rozmyślanie. W tym tańcu przeciwieństw odnajdujemy równowagę, cykl życia, w którym radość splata się z bólem, a nadzieja z melancholią.
Większość kafli ceramicznych, z których ułożona jest mozaika, została przygotowana i wypalona specjalnie pod tę realizację. Ich autorem jest Łukasz Karkoszka z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
- Najważniejsze partie kompozycyjne, czyli takie kolory jak fiolety, turkusy, zielenie, róże, oraz drobne jaskrawe elementy dekoracyjne wykonałem własnoręcznie, tak by mozaika nabrała wysokiej jakości plastycznej wymiaru autorskiego - wyjaśnia Łukasz Karkoszka. - Prace związane z przygotowaniem całego materiału ceramicznego trwały cztery miesiące.