Od września zmiany w szkołach. Rodzice zaoszczędzą mnóstwo pieniędzy

i

Autor: pixabay

Szkoła

Od września zmiany w szkołach. Rodzice zaoszczędzą mnóstwo pieniędzy

2024-06-11 12:15

Do szkół wróci obowiązek, który doskonale pamiętają wszystkie osoby uczące się w czasach PRL-u. Mowa o obowiązkowych przeglądach dentystycznych. Szkolne kontrole uzębienia mają ruszyć już we wrześniu.

Od września zmiany w szkołach. Wróci dawny obowiązek

Stan uzębienia Polaków jest dramatyczny. Z badań wynika, że 99 proc. dorosłych ma próchnicę, a 16 proc. zaawansowaną chorobę przyzębia. Problem nie omija także najmłodszych. Nawet proc. dzieci w wieku 3 lat ma ubytki próchnicowe. Ministerstwo zdrowia chce zapewnić uczniom większą dostępność do opieki stomatologicznej, dlatego do szkół mają wrócić obowiązkowe przeglądy dentystyczne.

– Od września chcemy przeprowadzać w szkołach przeglądy uzębienia dzieci i informować rodziców, jakie dzieci mają problemy i gdzie można się udać do dentysty – zapowiedziała w Radiu Zet minister zdrowia, Izabela Leszczyna.

Czy do szkół wrócą gabinety stomatologiczne? 

Powrót obowiązkowych kontroli uzębienia nie oznacza jednak, że do szkół wrócą gabinety dentystyczne. Jak wynika z zapowiedzi minister, przeglądy mają się odbywać w wyznaczonych gabinetach, które przystąpią do rządowego programu.

rząd planuje działania, które umożliwią przeglądy zębów dzieci i ewentualne leczenie w wyznaczonych punktach z dostępem do bonów profilaktyczno-leczniczych. Rząd planuje także wprowadzić bony na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży.

ZOBACZ TEŻ: Lekarze z Centrum Zdrowia Matki Polki uratowali ukraińskie bliźnięta

Pierwsza wizyta u dentysty