Tablica rejestracyjna / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Dominik Rutkowski / Radio Eska

NOWY WZÓR tablic rejestracyjnych. Wymiana ma być obowiązkowa!

2021-09-09 7:36

Czy wszyscy kierowcy będą musieli wymienić tablice rejestracyjne? Chcą tego przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Tablic Rejestracyjnych. Do Sejmu wpłynął już wniosek w tej sprawie. Swoją interpelację zgłosił również jeden z posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego wymiana tablic ma być konieczna i jak będzie wyglądał ich nowy wzór?

Przedstawiciele stowarzyszenia opracowują nowy wzór tablic rejestracyjnych, który ma być trwalszy i bardziej czytelny. Właśnie na problem z czytelnością dotychczasowych tablic szczególną uwagę zwracają autorzy wniosku. Pojawiają się problemy z ich odczytem przez automatyczne systemy odpowiadające np. za odczyty na bramkach odcinkowego pomiaru prędkości. Dla komputerów kłopotliwa jest np. cyfra 0, która mylona jest z literą "O".

OSTPR wskazuje również na łatwość, z jaką nieuczciwi kierowcy mogą przerobić np. cyfrę 3 na 8. Według autorów wniosku, gdyby litery na tablicach pisane były grubszą czcionką, łatwiej byłoby umieścić na nich folię, dzięki której byłyby bardziej czytelne i trwałe.

Wniosek stowarzyszenia poparł w interpelacji również poseł Sławomir Skwarek z PiS.

Co najważniejsze dla kierowców - wprowadzenie nowego wzoru tablic rejestracyjnych miałoby być obowiązkowe dla wszystkich. Jak zwraca uwagę serwis bankier.pl, mogłoby to dotyczyć nawet miliona aut rocznie.

Przypomnijmy: obecny wzór tablic rejestracyjnych wprowadzony został po reformie podziału administracyjnego Polski, 31 marca 2000. W użyciu jest od 1 maja 2000. Obecne tablice zastąpiły rejestracje starego typu: czarne, z białymi cyframi i literami.

W Polsce wyróżnia się obecnie osiem rodzajów tablic rejestracyjnych: zwyczajne, indywidualne, zabytkowe, dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub wodorowym, tymczasowe, tymczasowe badawcze, profesjonalne, dyplomatyczne.

Jedna, dwie lub trzy pierwsze litery tworzą wyróżnik miejsca. Pierwsza litera oznacza województwo, a jedna lub dwie następne – powiat.

Raport z Anteny 07.09