Po nowelizacji kodeksu pracy weszły zmiany mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa, o czym informuje auto-swiat.pl. Od teraz pracodawca może sprawdzić stan trzeźwości swojego pracownika. Dotychczas istniała możliwość odmowy takiej kontroli. Do przeprowadzenia takiego badania wystarczy urządzenie mające ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie np. alkomatu, albo poprosić o pomoc odpowiedni organ, np. policję.
Polecany artykuł:
Wszystko za sprawą uchwały Sejmu z grudnia poprzedniego roku. Nowelizacja wprowadziła wiele zmian, w tym właśnie kontrole trzeźwości.
Dotychczas przeprowadzano kontrole kierowców i osób związanych z transportem miejskim. Jednak nawet te grupy zawodowe musiały wyrazić zgodę na badanie. Teraz, pracodawca może sprawdzić stan trzeźwości odpowiednich osób we własnym zakresie.
Oczywiście wszyscy, którzy nie przejdą kontroli nie zostaną dopuszczeni do pracy. Według przepisów, stan po spożyciu określa stężenie alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila albo obecność w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm sześc. Natomiast stan nietrzeźwości to: powyżej 0,5 promila we krwi albo powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm sześc. wydychanego powietrza.
Powodem kontroli może być podejrzenie, że pracownik jest pod wpływem alkoholu lub to, że pije go w godzinach pracy. Istnieją także przypadki, w których do kontroli może dojść bez specjalnych podejrzeń, jednak musi to być określone w wewnętrznych przepisach firmy.