badanie techniczne pojazdu

i

Autor: pixabay.com Szykują się nowe stawki za badanie techniczne pojazdu

Przegląd auta

Nowe zasady badań technicznych pojazdów. Sprawdź, co się zmieniło

2024-06-13 15:20

W sobotę, 1 czerwca, weszły w życie nowe przepisy dotyczące obowiązkowych badań technicznych pojazdów. Diagności nie będą mogli już zatrzymywać dowodów rejestracyjnych, a kierowcy niektórych pojazdów będą musieli mieć specjalne naklejki. Wyjaśniamy, co dokładnie się zmieniło.

Nowe zasady badań technicznych pojazdów

Kierowcy powinni przygotować się na szereg zmian dotyczących obowiązkowych badań technicznych pojazdów. Przepisy nie były zmieniane od wielu lat, czemu sprzeciwiają się diagności. Zmiany dotyczące nowych stawek opłat, a także sposobu przeprowadzania badania są zapowiadane od dłuższego czasu. Jeden z przepisów właśnie został zmieniony. Od 1 czerwca 2024 roku diagności nie będą zatrzymywać dowodów rejestracyjnych pojazdów.

Co się zmieniło 1 czerwca? 

Do tej pory pracownik stacji kontroli pojazdów fizycznie zatrzymywał dokument, na przykład jeśli stwierdził, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu czy nie spełnia wymagań dotyczących ochrony środowiska. Następnie wysyłał dowód rejestracyjny do właściwego wydziału komunikacji, a kierowca musiał go stamtąd odebrać, oczywiście po wypełnieniu wszystkich zaleceń ze stacji kontroli pojazdów. Teraz to się zmieniło. Diagnosta już nie odbiera kierowcy dowodu rejestracyjnego, ale zamieszcza w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców informację o jego zatrzymaniu. Innymi słowy odbiera dokument wirtualnie. Jeśli jednak pojazd przejdzie pozytywnie badanie techniczne, wpis w CEPiK zostanie usunięty, czyli diagnosta dokona wirtualnego zwrotu. Dzięki nowym przepisom kierowca nie będzie musiał umawiać się na wizytę w urzędzie.

To nie jedyna nowość dla kierowców. Od 17 maja 2024 roku właściciele pojazdów z nowo zamontowaną instalacją LPG, muszą mieć specjalne naklejki.

QUIZ. Najładniejsze samochody z okresu PRL. Dasz radę rozpoznać je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Co to za samochód?
Wartburg 313
SHORT - Nosel wkręca - odholowanie auta| ESKA