świadczenie wspierające

i

Autor: STACH ANTKOWIAK/REPORTER

Dodatki socjalne

Nowe świadczenie od państwa przekroczy 9400 złotych? Rząd już wkrótce podejmie decyzję

2024-07-14 10:15

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmuje się aktualnie projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Jeśli kwota renty zostanie podniesiona, automatycznie wzrośnie także świadczenie wspierające i to nawet do 9400 złotych miesięcznie!

Renta socjalna wzrośnie?

Od 1 marca 2024 roku renta socjalna wzrosła do kwoty 1780,96 zł. Niewykluczone jednak, że będzie jeszcze wyższa, ponieważ sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmuje się obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Regulacja zakłada zwiększenie renty do kwoty minimalnego wynagrodzenia, a zatem do 4242 złotych, a od lipca do 4300 zł.

Świadczenie wspierające wzrośnie do 9400 złotych?

Jeśli projekt zostanie przyjęty przez Sejm, znacząco wzrośnie kwota innego świadczenia. Chodzi o świadczenie wspierające dla osób mających największe trudności w samodzielnym funkcjonowaniu, którego kwota jest uzależnione od wysokości renty socjalnej. Przypomnijmy, że kwota tego wsparcia wynosi od 40 do 220 proc. renty socjalnej, w zależności od poziomy potrzeby wsparcia, ustalanego przez zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Obecnie najwyższe świadczenie może wynieść 3495 złotych. Jeśli jednak renta socjalna zostanie podniesiona, świadczenie wspierające wzrosłoby do 9460 zł.

Projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej zajmuje się sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Oto najbardziej deficytowe zawody w Polsce. Wśród nich mundurowi

STOP wykluczeniu cyfrowemu seniorów
Listen on Spreaker.