Nowe etykiety na miodach. Pojawi się ważna informacja dla klientów

i

Autor: pixabay.com

Wiadomości

Nowe etykiety na miodach. Pojawi się ważna informacja dla klientów

2024-04-16 15:37

Od czwartku, 18 kwietnia, na opakowaniach miodu będą musiały znaleźć się etykiety z dokładnym oznaczeniem kraju, z jakiego pochodzi surowiec. Samo określenie „mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE” już nie wystarczy.

18 kwietnia zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju, które wprowadza obowiązek umieszczenia na opakowaniu miodu dokładnego oznaczenia kraju lub krajów, z których pochodzi surowiec. Tym samym dotychczas stosowane sformułowania, takie jak „mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE”, „mieszanka miodów pochodzących z UE” czy „mieszanka miodów niepochodzących z UE”, staną się niewystarczające.

Kiedy nowe oznaczeniach pojawią się na opakowaniach z miodem? Zdaniem przedstawicieli Polskiej Izby Miodów nowe opakowania powinny się pojawić w sklepach w okolicach czerwca. Nowe przepisy dotyczą bowiem produktów przygotowanych po 18 kwietnia, a pochodzące z zapasów produkty mogą być sprzedawane do ich wyczerpania (nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów).

Przedstawiciele Polskiej Izby Miodu podkreślają, że nowe regulacje pomogą konsumentom podejmować bardziej racjonalne decyzje. Badanie zrealizowane przez ośrodek SW Research w marcu 2024 r. wykazało bowiem, że 73 proc. konsumentów podczas zakupów zwraca uwagę na to, z jakiego kraju został sprowadzony miód. I choć 90 proc. osób preferuje miód z Polski, to jednocześnie dla blisko 60 proc. osób nie ma takiego kraju, z którego z pewnością nie kupiliby miodu.

Na pewno znasz te potrawy. Czy wiesz, jak wymawia się ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Włoskie kluseczki GNOCCHI wymawiamy:
PORANEK ESKA ROCK - Mazurski miód