KE chce zmienić normy handlowe żywności
Komisja Europejska chce zmienić normy handlowe niektórych produktów rolno-spożywczych. Normy handlowe to wspólny język konsumentów i podmiotów gospodarczych, aby wszyscy wiedzieli co sprzedają i kupują. Chodzi również o zapewnienie lojalnej konkurencji dla wszystkich w UE.
Jak wyjaśnia komisarz Janusz Wojciechowski cytowany w artykule prasowym Komisji Europejskiej, jak każdy język zmienia się wraz z upływem czasu, tak też zmieniają się potrzeby i nawyki wszystkich podmiotów w łańcuchu dostaw żywności. Chcemy zwiększyć przejrzystość produktów sprzedawanych konsumentom i ograniczyć marnowanie żywności, a jednocześnie docenić jeszcze bardziej zrównoważone i zdrowsze metody produkcji stosowane przez producentów.
O jakich dokładnie zmianach mowa?
Zmiany w nazewnictwie dżemu i marmolady. Co jeszcze?
Co istotne, obecność owoców w dżemach zostanie zwiększona z 350 gramów do minimum 450 gramów na kilogram gotowego produktu. A wraz ze wzrostem zawartości owoców konsumentom oferowane będą produkty o mniejszej zawartości cukrów prostych i większej ilości owoców niż obecnie. Dlatego określenie "marmolada" będzie obecnie dozwolone dla wszystkich dżemów w celu wprowadzenia możliwości dostosowania nazwy produktu do nazwy najczęściej stosowanej.
Dodatkowo, soki owocowe będą mogły nosić opis "bez dodatku cukru" w celu wyjaśnienia, że w przeciwieństwie do nektarów, soki z definicji nie mogą zawierać dodanych cukrów.
Jaśniejsze i obowiązkowe mają być też przepsisy dotyczące oznaczania pochodzenia miodów, orzechów czy suszonych owoców oraz oczyszczonych, przetworzonych i pokrojonych owoców i warzyw.