Noc spadających gwiazd 2023. Jak i gdzie oglądać w Łodzi?
Niezwykły spektakl "spadających gwiazd" - jak niegdyś nazywano to zjawisko - odbędzie się już w najbliższą sobotę od godz. 21 do północy w łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Organizatorami są Zielona Łódź i Planetarium EC1.
- Perseidy należą do najaktywniejszych i najbardziej widowiskowych zjawisk kosmicznych. W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można podziwiać nawet do 120 spektakularnych rozbłysków na godzinę - przekazują organizatorzy Nocy Perseidów.
- Dla osób spragnionych astronomicznych wrażeń, pracownicy Planetarium EC1 ustawią na polanie teleskop zwierciadlany. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, chętni będą mogli z bliska zobaczyć obiekty kosmiczne oddalone od Ziemi o setki tysięcy kilometrów - dodają organizatorzy. - Dla uczestników Nocy Perseidów przygotowanych zostało 100 leżaków, ale najlepiej zabrać też własny koc, ciepłe ubranie oraz spray na komary. Wstęp tylko z ważnym biletem do Ogrodu Botanicznego.
Perseidy będzie można podziwiać też wprost z basenu. Aquapark Fala zaprasza na nocne pływanie połączone z obserwacją nieba. Zabawa potrwa od godz. 22.00 do 1:00. Wszystkie atrakcje, na przykład otwarty do północy Mokry Bar, będą dostępne wyłącznie w strefie basenowej.
Perseidy - co to takiego?
Perseidy to jeden z najbardziej regularnie pojawiających się rojów meteorów, którego orbita co roku przecina się z ziemską - zjawisko to można obserwować mniej więcej od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia.
Meteory, potocznie zwane spadającymi gwiazdami, to świetlne zjawiska powstające podczas przelotu przez atmosferę drobin skalnych z przestrzeni kosmicznej, a zwanych meteoroidami. Zdecydowana ich większość ulega zniszczeniu w atmosferze. Wyjątkowo jasne meteory zwane są bolidami, a jeśli skała, która wleciała w atmosferę, zdołała przetrwać i dotrzeć do powierzchni Ziemi, mamy do czynienia z meteorytem.
Perseidy były w przeszłości nazywane "łzami świętego Wawrzyńca", co wiązało się z datą jego domniemanej męczeńskiej śmierci 10 sierpnia.
- Perseidy będą w tym roku wyglądały dość normalnie. W trakcie maksimum będzie szansa zobaczenia 50-80 "spadających gwiazd" w ciągu godziny. Dokładna ich liczba nie jest łatwo przewidywalna - mówi dr Kamil Deresz z Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Meteory można obserwować już teraz, ale kulminacja roju przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia, nad ranem.
- Szykuje się dobra pogoda. Księżyc jest w takiej fazie, że nie będzie w tym czasie mocno świecił. Najlepsze warunki do obserwacji będą poza miastami, z daleka od świateł - dodał ekspert.